Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego

82 książki zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Udostępnij

Osiemdziesiąt dwie książki dla dzieci, które ukazały się w 2018 r., zgłoszone zostały do 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, organizowanej przez bibliotekę miejską w Oświęcimiu - poinformowała w środę wiceszefowa tej instytucji, Mariola Talewicz.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji Nagrody, która przebiega pod hasłem »Szkoła mistrzów«, nastąpi 4 października, podczas gali w oświęcimskiej bibliotece zwanej »Galerią Książki«. Laureat otrzyma statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną” - powiedziała Talewicz.

Jak przypomniała, celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. „Poszukujemy książek, które powstały w konwencji pisarstwa Kornela Makuszyńskiego. Jego utwory bawiły, były wesołe, ale i z morałem, pouczające. Promujemy dobrą książkę dla dzieci” - powiedziała Talewicz.

W tym roku na konkurs napłynęło nieco mniej książek niż na poprzednią, rekordową pod tym względem edycję. Wówczas nadesłano 104 zgłoszenia. „To nie oznacza, że wydawanych jest mniej książek. Na konkursy czasem napływa 65 wydawnictw, a innym razem więcej. Z reguły ich liczba waha się od 80 do 100 książek” - mówiła wiceszefowa Galerii Książki. Podkreśliła, że wartościowych pozycji wciąż jest sporo, co dowodzi, że utrzymuje się na nie zapotrzebowanie. Jej zdaniem, Polacy, wbrew obiegowej opinii, chętnie czytają.

Jury konkursu, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wybierze w kwietniu spośród nadesłanych propozycji dziesięciu finalistów, a później - laureatów głównych nagród.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ubiegłym roku główna nagroda przypadła książce Pan Kardan i przygoda z vetustasem Justyny Bednarek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bajka.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana "Galerią Książki" od 2011 r. to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce.

[źródło: PAP, Marek Szafrański]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się