Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA , Wrocław 2017

Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA , Wrocław 2017

83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA we Wrocławiu

Udostępnij

W dniach 19-25 sierpnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się 83. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji zorganizowany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Bibliotekarskich IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions) pod hasłem Biblioteki. Solidarność. Społeczeństwo. Jest to największe i najważniejsze coroczne spotkanie bibliotekarzy z wszystkich kontynentów, które gromadzi około 3500 uczestników z ponad 120 krajów. Wśród miast goszczących Kongres były m.in.: Columbus, Ohio (2016), Kapsztad (2015), Lyon (2014), Singapur (2013), Helsinki (2012) czy Puerto Rico (2011). Kongresy IFLA w Polsce odbyły się dwukrotnie, w 1936 roku i 1959 roku, oba w Warszawie.

Organizatorami Kongresu ze strony polskiej są: Miasto Wrocław, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteka Narodowa.

Istniejąca od 1927 r. IFLA zrzesza stowarzyszenia i instytucje bibliotekarskie z całego świata. Zajmuje się różnymi aspektami działalności wszystkich typów bibliotek, w tym, m. in. wspieraniem ich rozwoju, implementacją technologii, poprawą stanu czytelnictwa, standaryzacją, rozwojem bibliotek w krajach trzeciego świata, dziedzictwem kulturowym, zarządzaniem bibliotekami. Bieżące prace są prowadzone w ramach sekcji poprzez Standing Committees oraz Special Interest Groups, które obejmują każdą dziedzinę i aspekt działalności bibliotek. IFLA jest bardzo aktywna, świetnie zorganizowana i cieszy się ogromnym prestiżem, nie tylko w środowisku bibliotekarskim. Współpracuje, m.in. z UNESCO, Komisja Europejską. 

Podczas Kongresu we Wrocławiu odbędzie się ok. 220 sesji prezentujących najważniejsze problemy światowego bibliotekarstwa, zarówno w Hali Stulecia jak i w bibliotekach wrocławskich . Uzupełnieniem głównego nurtu programowego są specjalne wykłady, prezentacje, stoiska sponsorów – firm działających w obszarze bibliotekarstwa, postery oraz  Bulwar polskich bibliotek. Przed kongresem IFLA odbywają się tzw. konferencje satelickie, tj. jedno lub dwudniowe spotkania tematyczne, które dają szansę na pogłębienie ważnych tematów. Dwie z nich odbywają się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Organizację Kongresu wspierają wolontariusze i pracownicy bibliotek z Polski i innych krajów. Więcej o programie Kongresu: https://2017.ifla.org/.

Kongresowi towarzyszy bogaty program obejmujący zwiedzanie nie tylko bibliotek, lecz także zabytków Wrocławia i Dolnego Śląska oraz prezentacje polskiej kultury.

Wybór Wrocławia jako miejsca organizacji Kongresu IFLA umożliwi polskim bibliotekarzom poznanie trendów rozwojowych współczesnego bibliotekarstwa i doświadczeń innych krajów, także w zakresie nowych funkcji bibliotek wspierających rozwiązywanie problemów generowanych przez trudne zjawiska społeczne, jak ubożenie społeczeństw, migracje, wojny czy katastrofy ekologiczne.

Umożliwia także określenie miejsca polskich bibliotek – poziomu ich rozwoju i zaawansowania świadczonych przez nie usług -  w porównaniu bibliotek na całym świecie.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowało na terenie wystawowym Kongresu stoisko, na którym będzie prezentowane nie tylko Stowarzyszenie, ale także inne polskie biblioteki, w tym publikacje specjalnie przygotowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich dla uczestników Kongresu ukazujące osiągnięcia  polskiego  bibliotekarstwa.

Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA we Wrocławiu to unikalna okazja poznania światowego bibliotekarstwa  w perspektywie globalizacji, nowych technologii i społecznych zmian zachodzących na świecie.

-----

Podczas Kongresu we wtorek 22 sierpnia o godz. 11:00 z wykładem Library – The Best Investment wystąpi zastępca dyrektora Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Miejsce: Hala Stulecia, Wrocławskie Centrum Kongresowe.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się