94. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

94. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

94. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta

Udostępnij

Wczoraj w Pałacu Rzeczpospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, odbył się wieczór poetycki z okazji 94. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. W wydarzeniu wzięli udział laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee, amerykańska poetka i tłumaczka Herberta, Alissa Valles oraz Ryszard Krynicki, poeta i wydawca poezji Herberta.

„Odpowiedzią Herberta na wyzwania jego czasów była uparta, monotonna wierność człowiekowi – nie ponadczasowemu Praksytelesowskiemu ideałowi, ale człowiekowi z krwi i koœci (…) I za to oddaję mu cześć” – John Maxwell Coetzee, laureat literackiej Nagrody Nobla.


Na zaproszenie Fundacji im. Zbigniewa Herberta do Warszawy przyjechał John Maxwell Coetzee, laureat literackiej Nagrody Nobla,który podczas wieczoru poetyckiego w 94. rocznicę urodzin Herberta wygłosił wykład na temat twórczości polskiego poety. W wydarzeniu, które odbyło się 29 października w Pałacu Rzeczypospolitej, siedzibie Biblioteki Narodowej, wzięli również udział Alissa Valles, amerykańska poetka i tłumaczka Herberta oraz Ryszard Krynicki, poeta i wydawca poezji Herberta. Sponsorem wieczoru była PGE Polska Grupa
Energetyczna.



Alissa Valles, amerykańska poetka urodzona w Amsterdamie, jest tłumaczką i redaktorką wydanych w języku angielskim Wierszy zebranych i Prozy zebranej Zbigniewa Herberta. W swoim wystąpieniu Valles mówiła o intymności doœwiadczenia pracy tłumacza nad tekstem, które można porównać do uczucia miłości. Poetka mówiła również o aktualności twórczości Herberta w dzisiejszych czasach, podkreœlając, że jego „surowa dyscyplina wyobraźni” jest przydatna nie tylko w poezji. Jest to dyscyplina, która służy kontrolowaniu fantazji o politycznym rewanżu, czy nieograniczonej władzy, uparcie zawracając wyobraźnię ku „delikatności i wyjątkowości każdego istnienia.”



Ryszard Krynicki, Alissa Valles, John Maxwell Coetzee

Dzieląc się swoimi doświadczeniami ze spotkań z odbiorcami twórczości Herberta, Alissa Valles powiedziała, że „wiersze Herberta o cierpieniu kierują nas z całą mocą ku życiu, gdyż mówił głosem pełnym ciepła i niekontrolowanego humoru, na który badacze literatury są mniej wrażliwi, niż tak zwani »zwykli ludzie«”.

John Maxwell Coetzee podziękował za zaproszenie na uroczysty wieczór i za możliwość wyrażenia publicznie swojego podziwu dla Zbigniewa Herberta, którego twórczość śledził od 1968, kiedy ukazał się pierwszy angielski wybór jego poezji w tłumaczeniu Czesława Miłosza i Petera Dale’a Scotta.

John Maxwell Coetzee

Coetzee pokreślł, że „większość życia Herberta upłynęła w czasach reżimów wrogo nastawionych do tego, co możemy określić jako wolność wypowiedzi”, a jego twórczość jest „świadectwem historycznej sytuacji człowieka, który stara się wypeniać swoje poetyckie i intelektualne powołanie we wrogim środowisku.” Mówiąc o powiązaniu życia i twórczości polskiego poety Coetzee zauważył,że „Nieefektowny, nieheroiczny rodzaj prawości  i uporu, jaki charakteryzuje życie Herberta, jest również nicią przeplatającą się w jego
poezji”. Nawiązując do ostatniego wersu „Przesłania Pana Cogito” nazwał ten temat w twórczości Herberta „wiernym życiem”, zaznaczając, że używa tego określenia dla zwięzłości wypowiedzi, która jest jedną z Herbertowskich cnót.

„Dla mnie prawdziwy Zbigniew Herbert to całokształt jego poezji, która rozprzestrzenia się na ponad cztery z najbardziej wymagających dekad w historii nowożytnej Europy. Odpowiedzią Herberta na wyzwania jego czasów była uparta, monotonna wierność człowiekowi – nie ponadczasowemu Praksytelesowskiemu ideałowi,  ale człowiekowi  z krwi i kości, który potyka się w ciemnościach krajobrazu zasłanego kośćmi dzielnych przodków: Gilgamesza, Hektora, Rolanda. I za to oddaję mu cześć.” – zakoñczył swój wykład John Maxwell Coetzee.

Zgromadzeni w Pałacu Rzeczypospolitej goście wysłuchali wybranych wierszy Zbigniewa Herberta, które przeczytał Ryszard Krynicki, poeta i przyjaciel Zbigniewa Herberta, a na zakończenie usłyszeli nagranie  wiersza „Przesłanie Pana Cogito” w wykonaniu samego autora. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z wydarzenia, która będzie dostępna od 31 października br. na stronie internetowej (www.fundacjaherberta.com) oraz kanale YouTube i na Facebooku Fundacji im. Zbigniewa Herberta

***

Zbigniew Herbert (1924-1998) – poeta, eseista, dramatopisarz. Tomy jego wierszy (m.in. „Struna œwiatła", „Hermes, pies i gwiazda", „Pan Cogito", „Raport z oblężonego Miasta", „Epilog burzy”) oraz esejów („Barbarzyñca w ogrodzie", „Martwa natura z wędzidłem", „Labirynt nad morzem") należą do najważniejszych osiągnięć polskiej literatury drugiej połowy XX wieku.
Utwory Zbigniewa Herberta tłumaczone były na 35 języków, przynosząc mu wiele prestiżowych nagród, m.in.: Internationaler Nikolaus-Lenau-Preis (1965), Gottfried-von- Herder-Preis (1973), Petrarca-Preis (1979), Bruno Schulz Prize (1988), Jerusalem Prize (1991) czy The T. S. Eliot Award (1995). W literaturze światowej Herbert rozpoznawany jest przede wszystkim dzięki swojemu poetyckiemu alter ego – postaci Pana Cogito.
***
Fundacja im. Zbigniewa Herberta powsta³a w 2010 r. z inicjatywy wdowy po Poecie, pani Katarzyny Herbert. Misją Fundacji jest ochrona i upowszechnianie twórczoœci Zbigniewa Herberta oraz promocja czytelnictwa w Polsce.
***
Sponsorem wieczoru poetyckiego z okazji rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta by³a PGE Polska Grupa Energetyczna. Partnerami spotkania - Biblioteka Narodowa i Instytut Adama Mickiewicza. Patronat medialny zapewniło Polskie Radio. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się