97 książek zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

97 książek zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

97 książek zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Udostępnij

Dziewięćdziesiąt siedem książek dla dzieci, które ukazały się w ubiegłym roku, zostało zgłoszonych przez wydawnictwa do 27. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, organizowanej przez bibliotekę miejską w Oświęcimiu - podała wicedyrektor instytucji Mariola Talewicz.

„Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji, która przebiega pod hasłem »Świat Koziołka«, nastąpi w październiku. Podczas gali w oświęcimskiej bibliotece zwanej Galerią Książki laureat otrzyma statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną” - powiedziała Talewicz.

Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury; wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów.

Mariola Talewicz podkreśliła, że szczególnie cenne są książki pisane w konwencji, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny był w nich morał.

Na tę edycję konkursu napłynęło nieco więcej książek niż w ub.r. Wówczas jury otrzymało ich do oceny ponad 80.

Jury konkursu, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wybierze wkrótce spośród nadesłanych propozycji dziesięciu finalistów, a później - laureatów głównych nagród.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 roku Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 roku przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ubiegłym roku główna nagroda przypadła książce Antoniny Kasprzak „Wiłka smocza dziewczynka”, która ukazała się nakładem wydawnictwa BIS.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana „Galerią Książki” od 2011 roku to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce.

[źródło: PAP, Marek Szafrański]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się