A. Ziółkowska-Boehm: „Bitwa o Monte Cassino” Melchiora Wańkowicza ukaże się w USA

A. Ziółkowska-Boehm: „Bitwa o Monte Cassino” Melchiora Wańkowicza ukaże się w USA

A. Ziółkowska-Boehm: „Bitwa o Monte Cassino” Melchiora Wańkowicza ukaże się w USA

Udostępnij

Panorama wielkiej bitwy, dzieło polskiej literatury wojennej, reportaż Melchiora Wańkowicza zostanie opublikowany przez amerykańskie wydawnictwo Lexington Books w 80. rocznicę walk o Monte Cassino i Piedimonte. „Książka trafi do czytelników pod koniec lipca 2024 r.” – poinformowała PAP Aleksandra Ziółkowska–Boehm.

PAP: Pisarz zostanie przypomniany, czy raczej przedstawiony, amerykańskim czytelnikom w 50. rocznicę śmierci, 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino a także z okazji ogłoszenia 2024 r. rokiem Melchiora Wańkowicza.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Nie wszyscy lubią rocznicowe wydarzenia, ale jak tu nie doceniać tego, że jedna z najważniejszych książek Melchiora Wańkowicza, mówiąca o udziale Polaków w ważnej bitwie II wojny światowej, trafi do amerykańskiego czytelnika. Kiedy rozpoczynałam rozmowy z wydawnictwem Lexington Books, w sprawie mojej książki „Melchior Wańkowicz Poland’s Master of the Written Word” - „Melchior Wańkowicz - polski mistrz słowa pisanego”, powiedziałam redaktorom, że Wańkowicza można porównać do Hemingway’a. Bardzo ich to zainteresowało. Książka ukazała się w 2013 r. a potem zaczęliśmy wspólnie z wydawcami rozważać możliwość przekładu i publikacji „Bitwy o Monte Cassino”.

PAP: Przekład na angielski wymagał czasu?

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Tłumaczem na język angielski książki jest prof. Charles S. Kraszewski, slawista, tłumacz literatur: polskiej, czeskiej słowackiej a także autor przekładów z greki i łaciny. Urodzony w 1962 r. w USA tłumacz, jest też poetą; jego wiersze ukazały się w czasopismach literackich w Stanach Zjednoczonych. Potrzebne były jednak pewne środki na zapewnienie honorarium. Po publikacji w PAP tekstu na temat prób zapewnienia tłumaczowi zapłaty za jego pracę odezwało się Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce - Okręg 2 w Nowym Jorku proponując sponsorowanie przekładu. Tak się też stało. Sponsorami tłumaczenia są Weterani! Powstało tłumaczenie i rozpoczął się proces wydawniczy książki „Bitwa o Monte Cassino”, która, kiedy się ukazała w latach 1945-1947 wydana przez Wydawnictwo Oddziału Kultury i Prasy II Polskiego Korpusu, składała się z trzech tomów.

PAP: Przypomnijmy zatem książkę i okoliczności w jakich powstała.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: W 1944 roku Wańkowicz bierze udział w bitwie pod Monte Cassino. Porusza się pod artyleryjskim ostrzałem, rozmawia z rannymi żołnierzami. Dowódcy chwilami są zirytowani na wszędobylskiego reportera. W tym samym roku jego starsza córka Krystyna ps. „Anna” idzie do Powstania Warszawskiego. Jako sanitariuszka batalionu „Parasol” była łączniczką Stanisława Leopolda „Rafała”. Krystyna ginie 6 sierpnia w walkach na cmentarzu kalwińskim na Woli. W maju 1945 roku Melchior Wańkowicz jeszcze nie wie, że jego córka poległa.

PAP: To powszechnie wiadomo, że Wańkowicz tworzył swój reportaż zbierając materiały „na gorąco”, w czasie toczących się walk.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Dotarł do każdej kompanii, każdego plutonu, każdego frontowca. Weryfikował dane, sprawdzał w dowództwach, wśród żołnierzy. Książka tchnie prawdą, choć nie jest ani relacją, ani zbiorem dokumentów, jest obrazem wielkiej bitwy. Każde niemal słowo ma znaczenie, a pisarz umiejętnie tymi słowami operuje. „Bitwa o Monte Cassino” otworzyła w Polsce nowy rozdział wielkiego współczesnego reportażu wojennego. Wańkowicz ze swoim doświadczeniem reporterskim i talentem, stworzył książkę zupełnie nowatorską.

Cały artykuł na hhtps://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się