„Nadberezyńcy” Florian Czarnyszewicz

„Nadberezyńcy” Florian Czarnyszewicz

Adam Ferency czyta "Nadberezyńców" Floriana Czarnyszewicza w radiowej Dwójce.

Udostępnij

Nadberezyńcy” to na poły awanturnicza, na poły romansowa opowieść o dramatycznych losach mieszkańców polskich zaścianków na ziemiach położonych między Berezyną a Dnieprem w latach 1911-1920. Radiowej adaptacji jednej z najważniejszych i najpiękniejszych powieści polskich będzie można słuchać od najbliższej środy 21 lutego w Dwójce. Czyta wybitny aktor Adam Ferency.

„Nadberezyńcy” to powieść o życiu tzw. szlachty zagrodowej z początku XX wieku o wątkach autobiograficznych. Zachwycali się nią m.in. Melchior Wańkowicz, Czesław Miłosz i Józef Czapski. Jej autor – Florian Czarnyszewicz (1900-1964) – wywodził się z drobnej szlachty osiadłej pomiędzy Berezyną a Dnieprem –  z tych „jednodworców”, którym ukazem cara odebrane zostały obywatelskie przywileje.

Dzieciństwo i młodość Floriana Czarnyszewicza przypadły na czas polskiego odrodzenia narodowego po 1906 roku, kiedy to car znosił zakaz nauczania języka polskiego i przywracał swobody religijne dyskryminowanym dotychczas katolikom (w powieści znajdziemy poruszający opis manifestacji patriotycznej podczas odpustu w Bobrujsku). Wziął udział w tzw. Wielkiej Wojnie – dołączył do I Korpusu Polskiego pod dowództwem Józefa Dowbór-Muśnickiego. Brał udział w walkach o twierdzę Bobrujsk (1918), w jej zajęciu, w powstawaniu „Rzeczypospolitej Bobrujskiej”, przeżywał dramat wycofania się Muśnickiego po traktacie zawartym pomiędzy Niemcami, a Sowietami. Wszystkie te autobiograficzne doświadczenia znalazły się w powieści.

W 1924 wyemigrował z Polski do Argentyny. Tam pracował m.in. w rzeźni. Już na emeryturze zaczął pisać „Nadberezyńców”. Powieść ukazała się dzięki wsparciu argentyńskiej Polonii w 1942 roku. Autor napisał ponadto trzy inne powieści: „Wicik Żywica”, „Losy pasierbów” i „Chłopcy z Nowoszyszek”.

„Nadberezyńcy” Floriana Czarnyszewicza w radiowej Dwójce w cyklu „Książka do słuchania” (w opracowaniu Anny Lisieckiej) od środy 21 lutego – codziennie (od poniedziałku do piątku) o godz. 19.00.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się