"Literatura broni się sama"

"Literatura broni się sama"

Afera Kryminalna w bibliotekach na Pomorzu

Udostępnij

W siedmiu bibliotekach na Pomorzu odbywać się będą spotkania z pisarzami, prelekcje i warsztaty składające się na Aferę Kryminalną - festiwal literatury kryminalnej. Wśród gości imprezy są m.in. Mariusz Czubaj i Marek Krajewski, Johan Theorin i Stefan Ahnehem.

Festiwal, odbywający się pod hasłem "Literatura broni się sama", rozpoczał się wczoraj i potrwa do soboty. "Zgodnie z tym hasłem na festiwal złożą się przede wszystkim spotkania z autorami książek kryminalnych" - powiedział rzecznik prasowy organizatora imprezy - Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Przemysław Czaja.

Gości festiwalu będą m.in. Krzysztof Beśka, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Jolanta Knitter-Zakrzewska, Marek Krajewski, Michał Larek, Robert Ostaszewski, Agnieszka Pruska, Adam Regiewicz, Marta Reich, Tomasz Sekielski, Alfred Siatecki, Jakub Szamałek, Adam Ubertowski, Mariola Zaczyńska, Izabela Żukowska i Jakub Żulczyk.

Organizatorzy spodziewają się także dwóch specjalnych gości z zagranicy, których powieści zostały przetłumaczone na język polski. Jednym z nich będzie Johan Theorin - autor serii kryminałów, których akcja rozgrywa się na wyspie Olandia. Jego pierwsza powieść - wydany w 2007 r. "Zmierzch" - została uznana za najlepszy debiut przez Szwedzką Akademię Kryminału a także brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej Blood Dagger. Pisarz ma też na swoim koncie tomy "Nocna zamieć", "Smuga krwi" i "Święty psychol".

Drugi szwedzki pisarz, którzy zagości na festiwalu to Stefan Ahnhem. Przez około 20 lat pracował on jako scenarzysta tworząc choćby scenariusze do bardzo popularnych, również w Polsce, seriali filmowych "Wallander" oraz "Irene Huss". W 2014 r. zadebiutował samodzielnie przygotowanym kryminałem pt. "Ofiara bez twarzy" i kontynuuje ten cykl. W języku polskim ukazały się w nim dotąd "Osiemnaście stopni poniżej zera" i "Dziewiąty grób".

Obok pisarzy goście festiwalu będą też mieli możliwość spotkać się z policyjnymi specjalistami, w tym psychologiem kryminalnym i profilerem - Janem Gołębiowskim oraz technikami kryminalnymi - absolwentami Szkoły Policji w Pile.

W pierwszym dniu festiwalu swoją premierę będzie miał zbiór opowiadań pt. "Lukrecja z Kamiennej Grobli" będący pokłosiem konkursu na opowiadania kryminalne z Trójmiastem w tle, który został ogłoszony podczas ubiegłorocznej edycji Afery Kryminalnej. Osoby próbujące swoich sił w tworzeniu kryminałów będą miały też możliwość wzięcia udziału w warsztatach literackich, które poprowadzi Ahnhem.

Jak przypomniał w rozmowie z PAP Czaja, festiwal Afera Kryminalna został zorganizowany po raz pierwszy w 2011 r. z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka specjalizującego się m.in. w publikowaniu powieści kryminalnych.

Z roku na rok festiwal przybierał coraz bardziej rozbudowaną formę, a spotkania, warsztaty i dyskusje odbywały się w coraz większej liczbie bibliotek zlokalizowanych początkowo w Trójmieście, a następnie także w okolicznych miejscowościach.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie miała miejsce w siedmiu bibliotekach zlokalizowanych w Gdańsku, Gdyni, Gościcinie, Łęczycach, Rumii, Sopocie i Wejherowie. Pełen program imprez znaleźć można na stronie: http://www.wbpg.org.pl/aktualnosc/afera-kryminalna-2017.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się