Agnieszka Kunikowska z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Agnieszka Kunikowska z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Agnieszka Kunikowska z tytułem Mistrza Mowy Polskiej

Udostępnij

Dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia, Agnieszka Kunikowska, została uhonorowana tytułem Mistrza Mowy Polskiej. Wyboru Mistrza co roku dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.

Agnieszka Kunikowska to dziennikarka, lektorka telewizyjna, aktorka dubbingowa i teatralna. W Programie I Polskiego Radia można ją usłyszeć m.in. w audycjach: „Lato z Radiem”, „Cztery Pory Roku”, „Jedynka Dzieciom” czy „Słowoteka”. We wtorek, dzień po otrzymaniu tytułu Mistrza Mowy Polskiej, mówiła na antenie Jedynki o początkach swojego zamiłowania do języka i słowa:

­– Moja mama była polonistką i to jej zawdzięczam miłość do języka. To ona podsuwała mi lektury, cierpliwie poprawiała moje błędy, pokazywała wzorce poprawności. Nie zdawałam sobie sprawy, że moje życie tak się potoczy, że ta miłość do polszczyzny, która zakiełkowała w dzieciństwie, w zawodowym życiu rozkwitnie. Ogromnie się cieszę, że mogę się nią dzielić ze słuchaczami. Jest to dla mnie wielka przyjemność.

Oprócz Agnieszki Kunikowskiej, tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2021 otrzymali również: Jerzy Kisielewski, Edward Rzepka oraz w głosowaniu „Vox Populi” Kama Kaleta-Kępczyńska. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej trafił do Centrum Edukacji i Kultury „Szklany dom” w Ciekotach oraz Matusza Adamczyka, prowadzącego vloga językowego na kanale YouTube. Nagrodę specjalną – Wawrzyn Mowy Polskiej – otrzymał dziennikarz i prezenter muzyczny Marek Gaszyński.

Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku. Jego formuła opiera się na wyborze osób które według powszechnie uznanych kanonów zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. W 2011 roku została powołana do życia nowa kategoria w plebiscycie – Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. To wyróżnienie przyznawane jest przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej, skupiającej laureatów poprzednich edycji Programu. Tytuł jest nadawany inicjatywom, placówkom lub instytucjom życia publicznego które pielęgnują, kultywują i promują najlepsze wzorce polszczyzny. Laureatami tej nagrody są m.in.: Teatr Polskiego Radia oraz audycja Programu 1 Polskiego Radia „Jedynka dzieciom”.

***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się