Agnieszka Papieska i Robert Papieski laureatami Nagrody Edytorskiej Polskiego PEN Clubu
Agnieszka Papieska i Robert Papieski, którzy opracowali i opatrzyli przypisami dwutomowe dzieło – „Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, Jerzy Lisowski: Listy” zostali uhonorowani Nagrodą Edytorską Polskiego PEN Clubu i Konsula Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie - podano na Fb Polskiego PEN Clubu.
„Agnieszka Papieska i Robert Papieski wspólnie opracowali i opatrzyli przypisami dwutomowe dzieło – `Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie, Jerzy Lisowski: Listy` (Wydawnictwo Akademickie Sedno, 2020). Każde z nich z osobna ma na swoim koncie również autorstwo i współautorstwo innych tytułów traktujących o Iwaszkiewiczach i Stawiskach, jak: `Maria Iwaszkiewicz. Portrety i rozmowy` (Wydawnictwo Akademickie Sedno, 2022), `Czym jest dla mnie Stawisko dzisiaj?` (Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, 2014), `Jarosław Iwaszkiewicz i Ukraina` (Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, 2011)” – napisano na stronie współorganizatora nagrody Europejskiego centrum Solidarności (ECS).
Laureata tegorocznej nagrody wskazało jury w składzie: reportażystka i pisarka Małgorzata Szejnert, historyczka literatury, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN Maria Prussak, prezes Polskiego PEN Clubu Marek Radziwon, wydawca i eseista Marek Zagańczyk oraz dyrektor ECS Basil Kerski.
Wręczenie nagrody odbędzie się 14 września o godz. 18 w sala G wystawy stałej (I piętro) w ECS podczas Gdańskich Targów Książki. Wstęp wolny.
Laudację wygłosi prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk, a rozmowę z laureatami poprowadzi pisarz, eseista i wydawca Marek Zagańczyk. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Jankowicz.
W programie muzycznym utwory: Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Emila Młynarskiego, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego wykonają Agata Szymczewska (skrzypce) i Wojciech Szymczewski (fortepian).
Wyjaśniono, że „ideą Nagrody Edytorskiej Polskiego PEN Clubu i Konsula Honorowego Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, przyznawanej we współpracy z ECS, jest docenienie profesjonalizmu i warsztatu osób, które zazwyczaj pozostają w cieniu, choć bez ich pracy, oddania i wiedzy nie ukazałoby się niejedno arcydzieło”.
Przypomniano, że „jej powstanie było wynikiem połączenia ustanowionej w 1978 r. Nagrody Edytorskiej Polskiego PEN Clubu oraz Nagrody Wielkiego Redaktora, której inicjatorem był konsul Tomasz Kopoczyński”. „W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się, m.in.: Paweł Hertz, Maria Ofierska, Hanna Kirchner, Janusz Degler, Andrzej Stanisław Kowalczyk i Paweł Kądziela” - czytamy w informacji.(PAP)
gj/ dki/
źródło: https://dzieje.pl