Akademia Kreatywnego Czytania w Bibliotece Śląskiej

Akademia Kreatywnego Czytania w Bibliotece Śląskiej

Akademia Kreatywnego Czytania w Bibliotece Śląskiej

Udostępnij

Akademia Kreatywnego Czytania to nowy projekt śląskiej Książnicy, w którym będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec województwa śląskiego. Przedsięwzięcie obejmie szkolenia, warsztaty, spotkania z pisarzami, artystami, twórcami kultury i wiele innych wydarzeń przygotowujących uczestników do krytycznego odbioru literatury i świadomego uczestnictwa w kulturze.

 

     

           

          Wiosną w Strefie Otwartej Biblioteki Śląskiej odbędą się spotkania poświęcone stereotypom w literaturze i przekładom „Harrego Pottera” na różne języki, przygotowane wspólnie ze studentami Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

          Piątego kwietnia o godzinie 17.00 czytelnicy wezmą udział w promocji książki Piotra Milewskiego Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat, które będą prowadzić Hubert Klimko-Dobrzaniecki i prof. Dariusz Rott.

          Z kolei 9 kwietnia wspólnie obędzie się spotkanie z Weroniką Murek, której warsztat literacki i poczucie humoru zwróciły uwagę jury największych nagród, między innymi Nagrody im. Witolda Gombrowicza za debiut czy Nagrody Literackiej Nike.

          Wiosną w ramach Akademii Kreatywnego Czytania zostanie też uruchomiona plenerowa czytelnia. Będą się tutaj odbywały giełdy książek i komiksów, spotkania autorskie i warsztaty literackie.

          Od kwietnia do października organizatorzy zaproponują cykl wykładów i warsztatów dla pracowników śląskich bibliotek publicznych: „Akademia Kreatywnego Czytania – szkolenia dla bibliotekarzy”. Działanie uzyskało dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”. Zaplanowane spotkania poprowadzą specjaliści z zakresu psychologii, socjologii, kulturoznawstwa i biblioterapii. Uczestnicy poznają obraz psychologiczny oraz socjologiczny buntującego się nastolatka, obcokrajowca, osoby z zaburzeniami psychicznym czy posiadającą trudną sytuacją życiową oraz materialną. Ważnym aspektem spotkań będzie także część dotycząca zasobów bibliotek i ich pracowników, które można wykorzystać w pracy z czytelnikami o specjalnych potrzebach. Bibliotekarze poprzez odpowiedni dobór książek mogą pomóc w radzeniu sobie z sytuacją trudną i integracji ze społecznością lokalną.

          „Akademia Kreatywnego Czytania – szkolenia dla bibliotekarzy” pomoże uczestnikom zrozumieć trudne zachowania czytelników a posiadana wiedza wzmocni ich poczucie kompetencji oraz podniesie umiejętności kreatywnego czytania dzieł literackich.

          Aneta Satława
          Pełnomocnik Dyrektora Biblioteki Śląskiej ds. Instytutu Kultury Intermedialnej
          Biblioteka Śląska, pl. Rady Europy 1, 40-021 Katowice
          tel. 32 20 83 842, tel. 501 547 638


          Komentarze

          Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
          captcha

          Poinformuj Redakcję

          Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

          Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

          Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

          Zaloguj się


          Zarejestruj się

          Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

          Zarejestruj się

          Wyloguj się