Ogólnopolska Izba Księgarń
5 edycja akcji Czytaj.pl, konferencja prasowa

5 edycja akcji Czytaj.pl, konferencja prasowa

Akcja Czytaj PL już bije rekordy!

Udostępnij

Tysiąc młodych ambasadorów literatury? – to nie tylko marzenie polonistów czy bibliotekarzy, ale fakt, który po raz pierwszy zasilił akcję Czytaj PL. Zaledwie 6 dni wystarczyło, aby liczba pobrań oferowanych książek pobiła rekord zeszłorocznej edycji.

Pierwsze podsumowania 5. odsłony akcji Czytaj PL były tematem konferencji prasowej, która dzisiaj odbyła się w Warszawie. Już samo miejsce – Hala Koszyki, kawiarnia Heritage Shop&Wine, z początku sprawiające wrażenie nieodpowiedniego, okazało się sprytną prowokacją organizatorów, którzy podkreślają, że czytać… można dosłownie wszędzie, przy każdej okazji i z wykorzystaniem różnych form dostępu – czy to przy pomocy książki tradycyjnej, czy smartfona, dzięki którego mamy dostęp do e-booków i audiobooków… Tych ostatnich dotyczy rozpoczęta właśnie największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami.

W tym roku miłośnicy literatury mają do wyboru 12 e-booków i aż 6 audiobooków, w tym 5 absolutnych nowości z 2017 roku. Po raz pierwszy w akcji bierze udział 10 miast zagranicznych, m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavík – Miasta Literatury UNESCO.

Zaproszeni goście zgodnie podkreślali ogromną rolę, jaką dzisiaj odgrywają nowe technologie. Poza tymi oczywistymi, które w przypadku problemu z czytelnictwem pozwalają łatwiej dotrzeć do osób młodych, rzadziej sięgających po książkę, zwrócili uwagę na kilka interesujących aspektów. Paweł Polański – dyrektor platformy e-bookowej Woblink.com zauważył, że dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnej inicjatywa nabiera także wymiaru badawczego, stwarza bowiem wyjątkową możliwość bliższego poznania polskich miłośników książek. Sama aplikacja finalnie dostarczy organizatorom wielu cennych informacji o preferencjach czytelniczych, położeniu geograficznym, wieku, płci czy szybkości czytania. To bardzo ważne dane, które pozwolą jeszcze lepiej opracowywać m.in. programy i kampanie proczytelnicze, tym bardziej, że w tym roku akcja Czytaj PL objęła rekordową liczbę prawie 500 miast i mniejszych miejscowości na terenie całego kraju. To ogromne, wymarzone wręcz źródło informacji, które organizatorzy chcą dobrze wykorzystać. Okazuje się również, że umyślnie narzucona forma elektronicznej książki nie jest przeszkodą – przekonywał Robert Piaskowski, zastępca dyrektora ds. programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego. Konieczność użycia smartfona czy tabletu jest świetną okazją do integracji starszego pokolenia z tym nieco młodszym, na co dzień  sprawniej poruszającym się w wirtualnej przestrzeni. Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki – instytucji od lat pracującej na rzecz m.in poprawy czytelnictwa i rozwoju infrastruktury bibliotek – podkreślił wyjątkowe zaangażowanie młodzieży szkół średnich, techników i szkół zawodowych. Właśnie z inicjatywy Instytutu Książki po raz pierwszy w historii akcja trafiła do 1000 szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce, w których na rzecz Czytaj PL działa aż 1000 ambasadorów, wyłonionych spośród 5000 zgłoszeń nadesłanych przez uczniów. To dzięki nim już po 6 dniach Czytaj PL bije rekordy popularności wcześniejszych edycji. Od rozpoczęcia akcji Czytaj PL (2 listopada) odnotowano 20 tysięcy wypożyczeń i 16 tysięcy udostępnień, czyli tyle ile w całej zeszłorocznej edycji, a to dopiero początek!

Warto zaznaczyć, że Czytaj PL zyskała uznanie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Departamentu Edukacji i Kreatywności UNESCO, jako wzorcowo prowadzonej kreatywnej kampanii wykorzystującej cyfrowe możliwości XXI wieku.

Obecnie najchętniej ściąganą książką zarówno w postaci e-booka jak i audiobooka jest Sekretne życie drzew Petera Wohllebena.

http://akcja.czytajpl.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się