Aktorskie czytanie czeskiej literatury podczas 13. edycji „Czytamy gdzie indziej”

Aktorskie czytanie czeskiej literatury podczas 13. edycji „Czytamy gdzie indziej”

Aktorskie czytanie czeskiej literatury podczas 13. edycji „Czytamy gdzie indziej”

Udostępnij

Mariusz Szczygieł, Wydawnictwo Dowody i Teatr Soho zapraszają na 13. edycję spaceru literackiego „Czytamy gdzie indziej”

15 września w godz. 12:00-16:00, Otwarty Jazdów

15 września zapraszamy na czytanie literatury czeskiej, przez aktorów stołecznych scen, w ogrodach Otwartego Jazdowa. Fragmenty literackie wybrał, podobnie jak w zeszłym roku, Mariusz Szczygieł. Czytania wyreżyserował Igor Gorzkowski.

Spacer literacki “Czytamy gdzie indziej” to wydarzenie, podczas którego aktorzy i aktorki scen warszawskich spotykają się z publicznością w kameralnej atmosferze i wyjątkowych miejscach. Już po raz 13. Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło organizuje ten wyjątkowy projekt. W tym roku czytania będzie można usłyszeć we wnętrzach i ogrodach warszawskiego osiedla drewnianych domków fińskich “Otwarty Jazdów”. Bohaterem tegorocznej edycji “Czytamy gdzie indziej” jest literatura czeska. Publiczność będzie mogła usłyszeć fragmenty 10 książek wybranych przez tegorocznego kuratora wydarzenia - Mariusza Szczygła.

Z literaturą czeską jest jak z deserem, który okazuje się schabowym. Zasiadamy w cukierni do dużych lodów z bitą śmietaną. Zjadamy je, popijamy kawą, wracamy do domu. Siadamy na kanapie i orientujemy, że to nie był deser, tylko kotlet schabowy. A trawić go trzeba będzie trochę dłużej.

Pod płaszczykiem literatury lekkiej, przyjemnej, niemęczącej, a często zwariowanej dostajemy całkiem niebłahe treści. Najbardziej znany rys tej literatury, to podnoszenie zwyczajności do rangi sztuki. Literatura czeska kocha szczegół, życie i zwykłego człowieka. Uszlachetnia zwyczajne. Bohumil Hrabal w najbardziej chyba znanej u nas swojej powieści – „Obsługiwałem angielskiego króla” - opisuje kelnera Tondę, który zziębniętym na mrozie przekupkom niesie z hotelu gorące flaczki w garnku. Hrabal pisze onim, że niesie garnek z taką czułością, jakby niósł w tych flaczkach własne serce. „Ludzkie serce we flaczkach, posiekane i przyrządzone na cebulce z papryką”.Uwielbiamy to w czeskiej literaturze, ale i w czeskim filmie, czy fotografii: banał zamieniany w poezję.

W naszej przygodzie z literaturą sąsiadów w ramach akcji „Czytamy gdzie indziej” chcemy pójść dalej i zaprezentować fragmenty utworów, które pokazują jeszcze inne jej oblicze. Przeczytamy trzech klasyków:

Karela Čapka – pisarza proroka, który w „Fabryce aboslutu” z 1924 r.przestrzega świat przed nadmiarem Boga i religii.

Pavla Kohouta – ostatniego żyjącego literackiego giganta (96 lat),niemal nietłumaczonego w Polsce, który w „Kacicy” udowadnia, że powiesić człowieka może każdy, ale sztuką jest powiesić go tak, aby w tym akcie zawrzeć całą historię cywilizacyjną ludzkości.

Josefa Škvoreckiego – zmarłego już rówieśnika Kohouta i Hrabala,który w „Przypadkach inżyniera ludzkich dusz” (mówi się o tej książce jako o „światowej powieści czeskiej”) udowadnia, że głupio jestwszędzie, a mądrość nie zależy od systemu politycznego, w którym się żyje.

Do trzech klasyków (wszyscy to mężczyźni, gdyż literatura Czechosłowacji i Czech XX wieku nie wypromowała żadnych głośnych prozaiczek, co nie znaczy, że kobiety nie pisały), a więc do trzech klasyków dokładam czwartego, który nie napisał w życiu wiele, ale ma na koncie kultowy w latach 60. ubiegłego wieku zbiór opowiadań „Straszydła na co dzień”. To Karel Michal – wyemigrował z Czechosłowacji w 1968 r, po wkroczeniu tam wojsk Układu Warszawskiego. Osiedlił się w Szwajcarii, gdzie popełnił samobójstwo. „Straszydła” były hitem 1961 roku. Opowiadają dowcipnie o tym, jak do racjonalnego świata wkracza irracjonalne: kurczak, który brukuje ulice; martwy kot, który mówi; niedźwiedź, który umie księgować… Ta humorystyczna książka na głębszym poziomie opowiada o rozczarowaniu ludźmi.

Właśnie! Głębszy poziom… czyli kotlet schabowy. Nowele Ivany Myškovej z jej zbioru „Białe zwierzęta są bardzo często głuche” zaczynamy czytać jak surralistyczne opowieści o dziwakach, a okazuje się, że czytamy o sobie. Centralną metaforą książki jest białyjeleń, który w młodości włożył głowę do wyrzuconej opony, a ponieważ nie umiał jej zdjąć, był w niej uwięziony aż do śmierci. Wszystkie postacie z opowiadań Ivany noszą coś podobnego na szyi.

To pierwsza z czeskich pisarek, jakie chciałbym Państwu zaprezentować. Dwie pozostałe to: Lucie Faulerová ze swoją brawurową powieścią „Śmierteńka” o siostrzanej miłości oraz Markéta Baňková z powieścią „Drobiazg” o romansie w epoce genetyki.

Prezentacja czeskiej literatury nie może się obyć bez książek, które powstały z radości pisania i dla radości powinny być czytane. To „Bezrożec” Petra Stančika – parodia kryminału i „Kodu Leonarda” w jednym oraz „Świece w pogańskim gaju” Jiřígo Kamena, który udowadnia, ze wyobraźnia pisarska to studnia bez dna.

Wszystkie czytane w Jazdowie książki wyszły w warszawskim wydawnictwie Dowody, gdzie prowadzę swoją autorską serię pod nazwą Stehlík. Bo tak mam na nazwisko w Czechach - Stehlík to odpowiednik polskiego szczygła. A ponieważ dla Czechów to polskie słowo jest trudne do zapisania i wymówienia, używam stehlíka, gdy zamawiam taksówkę albo zapisuję się do fryzjera. Można więc powiedzieć, że prowadzę podwójne życie. Jeśli mi Państwo zazdroszczą, polecam obcować z literaturą. Jak mówił Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Zapraszam 15 września do Jazdowa. Mariusz Szczygieł

Czytania rozpoczną się równolegle o godzinie 12.00. i potrwają do godziny 16.00. Każde czytanie trwa ok. 15 minut. Publiczność może dowolnie projektować swój spacer literacki, przemieszczając się pomiędzy domkami i ogrodami osiedla domków fińskich w Otwartym Jazdowie. Na miejscu spacer koordynować będą wolontariusze Teatru Soho. O godzinie 16:00 organizatorzy zapraszają na oprowadzanie po Otwartym Jazdowie.

Na spacer literacki zapraszają: kurator projektu Mariusz Szczygieł, opiekun artystyczny Igor Gorzkowski, Teatr Soho, Otwarty Jazdów, Wydawnictwo Dowody, Miasto Stołeczne Warszawa oraz oraz aktorki i aktorzy scen warszawskich.

Obsada 13. edycji „Czytamy gdzie indziej”:

AGATA BUZEK
MONIKA PIKUŁA
BARBARA LIBEREK
JANUSZ R. NOWICKI
HENRYK NIEBUDEK
DARIUSZ SIASTACZ
ANDRZEJ MASTALERZ
ŁUKASZ LEWANDOWSKI
MODEST RUCIŃSKI
PAWEŁ JANYST


Wstęp bezpłatny. Nie obowiązują zapisy na wydarzenie.

Data: 15 września (niedziela)
Miejsce: Otwarty Jazdów, Warszawa godz: 12:00-16:00


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się