Jedność - Wakacje z książkami
Aldona Kopkiewicz odebrała Nagrodę Kościelskich

Aldona Kopkiewicz odebrała Nagrodę Kościelskich

Aldona Kopkiewicz odebrała Nagrodę Kościelskich

Udostępnij

Aldona Kopkiewicz odebrała wczoraj w Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie tegoroczną Nagrodę Kościelskich. Wyróżniony tom "Szczodra" wyszedł nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

„Dzisiejsza rzeczywistość, a zwłaszcza jej ciemna strona: katastrofa ekologiczna, nacjonalizm, agresywny kapitalizm, wymaga od wszystkich zaangażowania. Także od poetek. Nie zamierzam tego negować. Twórczość polityczna trafia jednak zwykle do tych, których i tak są już przekonani, a a jej działanie jest ograniczone do jednej sfery naszego życia. Tymczasem poezja powinna sięgać głębiej i dalej, powinna działać tam, gdzie dopiero rodzą się nasze postawy. Powinna pytać o sferę, w której nie wiemy jeszcze, kim jesteśmy, w której nie potrafimy jeszcze nazwać naszej egzystencji, psychiki i poglądów. To tu spotykają wyobraźnia, uczucia i myśli, najpierw szczątkowe, odmienne, ułomne, zaczynają się tu dopiero ze sobą wiązać. To w niej zaczyna się zmiana. Do tej sfery zabrać nas może właśnie poezja” – powiedziała poetka, odbierając laur z rąk przewodniczącego jury Francoisa Rosseta.

„Jury doceniło oryginalność tego poematu, kunsztownie budującego świat pełen wewnętrznych napięć, wielowymiarowy, niepokojący, nasycony symboliką religijną i alchemiczną, a przy tym niezwykle zmysłowy" - podkreślono w oficjalnym komunikacie jury nagrody po obradach, jakie miały miejsce 1 czerwca.

Nagrodę przyznało jury obradujące w składzie: Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Maria Bouvard, Anna Estreicher, Jens Herlth, Francois Rosset, Jacek Sygnarski, Ewa Zając i Jan Zieliński.

Prestiżowa Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich w Genewie - jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych, działających za granicą. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród wybitnym młodym twórcom.

Wśród dotychczasowych laureatów tego prestiżowego wyróżnienia znaleźli się między innymi: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stanisław Barańczak, Edward Stachura, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Wisława Szymborska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Jacek Podsiadło, Adam Wiedemann, Jacek Dehnel, Andrzej Franaszek, Szczepan Twardoch, Maciej Płaza i Urszula Zajączkowska.

W ubiegłym roku laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich została Joanna Czeczott, którą nagrodzono za książkę Petersburg, Miasto Snu opublikowaną przez Wydawnictwo Czarne w 2017 roku.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się