Amerykanin Michael Hackett laureatem Nagrody im. S. I. Witkiewicza

Amerykanin Michael Hackett laureatem Nagrody im. S. I. Witkiewicza

Amerykanin Michael Hackett laureatem Nagrody im. S. I. Witkiewicza

Udostępnij

Laureatem Nagrody Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie” został amerykański reżyser i tłumacz Michael Hackett.

Jak co roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca, Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) przyznaje swoją nagrodę.

„Na posiedzeniu w dniu 11 marca 2020 r. jury w składzie: Jarosław Cymerman (przedstawiciel Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego), Agnieszka Koecher-Hensel (przedstawiciel Zarządu PO ITI) Barbara Osterloff, Lech Sokół (przewodniczący Jury) i Konrad Szczebiot (przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) jednomyślnie postanowiło przyznać w tym roku Nagrodę im. S. I. Witkiewicza Michaelowi Hackettowi” - czytamy w przesłanej w piątek PAP informacji.

W uzasadnieniu przyznania nagrody Hackettowi napisano, iż „laureat stał się inspiratorem wielu cennych inicjatyw, projektów i kontaktów mających na celu popularyzację teatru polskiego i szerzej kultury polskiej na gruncie amerykańskim (był m.in. tłumaczem na język angielski książki prof. Zbigniewa Raszewskiego +Teatr w świecie widowisk+, zapraszał na wykłady do University of California Los Angeles polskich badaczy i praktyków teatru oraz reżyserował premiery sztuk Witkacego i Gombrowicza w Los Angeles)”.

Nagroda im. Stanisława Ignacego Witkiewicza to corocznie przyznawane odznaczenie dla cudzoziemca za zasługi w promowaniu polskiego teatru na świecie. Po raz pierwszy tę nagrodę Zarząd Polskiego Ośrodka ITI przyznał w 1983 r. Kandydatów zgłaszają wybitne osobistości polskiej kultury, a laureata wyłania specjalna komisja, w której skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, a także przedstawiciele Zarządu PO ITI.

Laureat otrzymuje dzieło sztuki polskiego artysty; fundowany jest mu też pobyt w Polsce, a wizyta często bywa połączona z uczestnictwem w trwającym w trakcie pobytu gościa znaczącym festiwalem teatralnym (w ostatnich latach były to Międzynarodowy Festiwal „Dialog” we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal „Kontakt” w Toruniu i Międzynarodowy Festiwal „Boska Komedia” w Krakowie).

[źródło: PAP, Grzegorz Janikowski]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się