Andrzej Peciak ponownie nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia!

Andrzej Peciak ponownie nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia!

Andrzej Peciak ponownie nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia!

Udostępnij

Andrzej Peciak, szef Działu Wydawnictw (Sekcji Czasopism Patronackich) Instytutu Książki i pomysłodawca serii książek „W kręgu paryskiej Kultury”, po raz drugi z rzędu znalazł się w gronie nominowanych do przyznawanej przez „Rzeczpospolitą” Nagrody im. Jerzego Giedroycia. Nominacje uzyskali także: Jacek Majchrowski, Piotr Kłoczowski, Wiera Meniok wraz z Fundacją „Muzeum i Festiwal Brunona Schulza", Aleksandra Hnatiuk, Mykoła Riabczuk, Dorota Janiszewska-Jakubiak, Igor Tsependa i Mykoła Kniażycki. Laureata poznamy 10 grudnia o godzinie 17.00 podczas uroczystej gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Andrzej Peciak w okresie PRL był działaczem opozycji antykomunistycznej. Od końca lat 70. zajmował się kolportowaniem wydawnictw w drugim obiegu, a po wybuchu stanu wojennego uczestniczył w strajku okupacyjnym Lubelskich Zakładów Naprawy Samochodów.

W marcu 1985 r. wspólnie z Tomaszem Pietrasiewiczem i Pawłem Bryłowskim założył w Lublinie Fundusz Inicjatyw Społecznych (FIS), który funkcjonował do zniesienia w Polsce cenzury w 1990 r. Przez pięć lat działalności FIS wydało pięć serii znaczków i kilkanaście książek w drugim obiegu. Wpływy ze sprzedaży znaczków z serii Poczty „Solidarność" miały wspierać niezależne inicjatywy w regionie i w kraju oraz wydawanie książek.

FIS współpracował też z Instytutem Literackim w Maisons-Laffitte. Zaowocowało to wydaniem kilkudziesięciu książek i reprintów z paryskiej „Kultury".

Po 1989 roku Andrzej Peciak wydawał książki m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Józefa Czapskiego, Jakuba Karpińskiego, Leo Lipskiego, Bohdana Osadczuka, Jerzego Pomianowskiego, Czesława Bieleckiego, Włodzimierza Odojewskiego, Juliusza Mieroszewskiego, Andrzeja Bobkowskiego i Daniela Beauvois. Najpierw jako prywatny wydawca – dyrektor i współwłaściciel Wydawnictwa FIS – a potem z ramienia Wydawnictwa UMCS, którego przez 15 lat był prezesem. Z jego inicjatywy powstała seria książek „W kręgu paryskiej »Kultury«” wydawana od 2012 roku wspólnie przez Instytut Książki oraz Instytut Literacki w Paryżu.

Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia redakcja dziennika ustanowiła w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci wielkiego Patrioty, znakomitego Redaktora i dalekowzrocznego Polityka, Twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Wyróżnienie mogą otrzymać osoby lub instytucje kierujące się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się