Anne Weber i Zbigniew Rokita laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi

Anne Weber i Zbigniew Rokita laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi

Anne Weber i Zbigniew Rokita laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi

Udostępnij

Niemiecka pisarka i tłumaczka Anne Weber oraz polski autor książek reportażowych Zbigniew Rokita zostali laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego – ogłoszono w środę w Toruniu. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 16 czerwca.

Nagroda im. Lindego jest przyznawana od 1996 roku, zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.

Prezydent Torunia Michał Zaleski, ogłaszając laureatów, podkreślił, że przyznawana corocznie Nagroda Miast Partnerskich jest uznaniem dla literatek i literatów z obu krajów. Zaznaczył też, że to wyróżnienie pozwala czytelnikom w Polsce poznać to, co wartościowe w niemieckiej literaturze, a czytelnikom niemieckim poznać twórczość polskich autorek i autorów.

Weber jest pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną. Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m.in. utwory laureatów nagrody im. Lindego – Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer.

Rokita to reporter, redaktor. Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Jest autorem książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023) i „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (2020). Jest stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”. Pochodzi z Gliwic, mieszka w Katowicach.

Nagroda im. Lindego wręczana jest w kolejnych latach na przemian w Toruniu i Getyndze. W tym roku uroczystość uhonorowania laureatów zaplanowano na 16 czerwca w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Laureaci otrzymają po 5 tys. euro.

Laureatami pierwszej edycji nagrody w 1996 roku byli Wisława Szymborska i Günter Grass, a w kolejnych latach m.in.: Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński i Christa Wolf, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst, Olga Tokarczuk i Ingo Schulze, Wiesław Myśliwski i Herta Müller, Stefan Chwin i Marie-Luise Scherer, Małgorzata Szejnert i Navid Kermani. W zeszłym roku uhonorowani zostali Tomasz Różycki i Marcel Beyer.

Patron nagrody, urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy „Słownik języka polskiego”, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14.

źródło: PAP, Jerzy Rausz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się