Apel Federacji Europejskich Wydawców do ministrów kultury

Apel Federacji Europejskich Wydawców do ministrów kultury

Apel Federacji Europejskich Wydawców do ministrów kultury

Udostępnij

Federacja Europejskich Wydawców (Federation of European Publishers) skierowała list otwarty do ministrów kultury wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Islandii i Norwegii. „My, reprezentujący europejskich wydawców, pierwszy przemysł kreatywny w Europie, chcemy, abyście wiedzieli, jak strasznie kryzys dotknął nasz sektor” – pisze Rudy Vanschoonbeek, prezes organizacji.

Nowe tytuły są odwoływane – z dramatycznymi konsekwencjami dla autorów, tłumaczy i redaktorów – a księgarnie są w większości zamknięte. Choć księgarze znajdują inteligentne rozwiązania w zakresie dostarczania książek, a sprzedaż internetowa rośnie, nie zastąpi to utraconej sprzedaży w punktach stacjonarnych. Sektor książki poniósł już skumulowaną stratę w wysokości około 25 proc. szacowanego obrotu w 2020 roku” – czytamy w liście.

„Jednak pomimo poważnych trudności finansowych i logistycznych europejscy wydawcy wspierają ogół społeczeństwa wieloma inicjatywami. Przykładami są kampanie czytania w domu i wspierające księgarzy, a liczni wydawcy edukacyjni wspierają szkoły swoimi treściami cyfrowymi i platformami dydaktycznymi. Tych przykładów jest znacznie więcej” – wskazuje Rudy Vanschoonbeek.

Vanschoonbeek domaga się „konkretnej i pilnej pomocy”. Wzywa ministrów kultury do zobowiązania się do:

  • całkowitego sfinansowania programu Kreatywna Europa, a w jego ramach specjalnej linii budżetowej przeznaczonej na książki
  • uaktualnienia gwarancji finansowych dedykowanych sektorom kreatywnym, aby zaspokoić pilne potrzeby płynnościowe przedsiębiorstw
  • sprawdzenia, czy pieniądze z budżetu UE przeznaczone na pomoc w rozwiązaniu kryzysu obejmują fundusze przeznaczone na sektory kultury, w tym na rynek książki
  • finansowego wsparcia całego sektora książki, aby ten mógł poradzić sobie ze skutkami kryzysu
  • zwiększenia inwestycji publicznych na zakup książek dla instytucji, zwłaszcza bibliotek, w celu przywrócenia stabilności sektora.

Vanschoonbeek zobowiązał każde z 29 stowarzyszeń członkowskich zgromadzonych przy FEP do przekazania listu swoim ministrom, „aby usłyszeli głos świata książki i podjęli konkretne działania w celu przywrócenia stabilności sektora”.

„Często słyszymy: książki i kultura są ważne dla przyszłości Europy, są kluczowym atutem europejskiej gospodarki. Dziś nadszedł czas, aby pokazać, że sektor książki jest naprawdę priorytetem dla Europy” – puentuje prezes FEP.

Na dziś na 18.30 zaplanowana jest wideokonferencja ministrów kultury z krajów Unii Europejskiej pod hasłem „wpływ pandemii COVID-19 na sektor kultury i sektor kreatywny”.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się