Apel o książki dla Polskiej Biblioteki w Tbilisi
Biblioteka Narodowa Parlamentu Gruzji formuje Bibliotekę Polską w Tbilisi, która mieścić się będzie w budynku, który został zaprojektowany przez polskiego architekta i artystę Henryka Hryniewskiego. Otwarcie planowane jest na początek 2018 roku, w 80 rocznicę śmierci artysty, który padł ofiarą czystek stalinowskich.
Ambasada Polska w Tbilisi prowadzi zbiór publikacji, które wejdą w skład księgozbioru. Biblioteka mieści się w dawnym budynku Banku Szlacheckiego, którego bryłę oraz wystrój zaprojektował i wykonał w latach 1913-1916 Henryk Hryniewski. Polak zawarł we freskach czytelne reminiscencje plastycznej kultury gruzińskiej.
Zgodnie z ustaleniami w Bibliotece Polskiej znajdą się polonika ze zbiorów Biblioteki Narodowej Parlamentu Gruzji oraz księgozbiór współczesny ze szczególnym uwzględnieniem 7 działów, które są szczególnie interesujące dla strony gruzińskiej: 1. Encyklopedie, słowniki, leksykony, 2. Historia Polski ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku, 3. Historia stosunków polsko – gruzińskich, 4. Literatura i esej współczesny, 5. Kwestie bezpieczeństwa i integracji z NATO, 6. Ekonomia i kwestie unijne, 7. Specjalistyczna biblioteka dla konserwatorów zabytków.
Książki mogą być w języku polski, angielskim, rosyjskim, gruzińskim i każdym innym o ile dotyczą tematykę powyżej wymienioną.
Punkt zborny książek jest w Bibliotece Narodowej w Zakładzie Zasobu Wymiennego przy Al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa.
Na ten adres prosimy wysyłać książki do końca września br. Lista darczyńców będzie umieszczana na bieżąco na stronie internetowej Ambasady RP w Gruzji, a także w formie zaproponowanej przez projektanta w Bibliotece Polskiej w Tbilisi.
Zachęcamy do wsparcia tego zbioru.
Pani Prezydentowa przekazała książki o Polsce do mającego wkrótce powstać oddziału polskiego Narodowej Biblioteki Parlamentu Gruzji. Wśród zaprezentowanych poloników w bibliotece znajduje się księga pamiątkowa z wpisem śp. Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej.