Arabska odsłona Szkoły Nowych Tłumaczy w obiektywie Daniela Bednarza

Arabska odsłona Szkoły Nowych Tłumaczy w obiektywie Daniela Bednarza

Arabska odsłona Szkoły Nowych Tłumaczy w obiektywie Daniela Bednarza [wideo]

Udostępnij

W minionym tygodniu zakończyła się trzecia odsłona projektu Instytutu Książki Szkoła Nowych Tłumaczy, skierowanego do tłumaczy na język arabski przed debiutem przekładowym. Wzięło w niej udział czworo tłumaczy, a rekrutacja odbywała się przy wsparciu informacyjnym dziesięciu ambasad RP w krajach arabskojęzycznych i trzech arabistyk w kraju.

Projekt składał się z dwóch części. Pierwszy etap odbywał się online we wrześniu i październiku. Prowadził go wybitny tłumacz Hatif Janabi. Uczestnicy, na co dzień mieszkający w Egipcie (Alaa Mamdouh Elkhashef), Maroku (Mohamed Iraoui), Jordanii (Nadia Al Shawawrah) oraz Polsce (Amir Alborihi i Marta Szmaani Yacoub), przyjechali następnie do Krakowa, aby w czasie drugiego etapu projektu szkolić swój warsztat pod okiem mentora Goerge’a Yacouba. W czasie Szkoły Nowych Tłumaczy zmierzyli się oni z tłumaczeniem fragmentów książki „Wiosny zaginionych” Anny Kańtoch.

Pierwszego dnia projektu młodzi tłumacze wzięli udział w warsztatach językoznawczych prowadzonych przez Katarzynę Osior-Szot oraz zajęciach translatorskich. W kolejnych dniach uczestniczyli w warsztatach, wykładach i wydarzeniach, które rozwijały ich znajomość języka, polskiej kultury i literatury.

Projekt zakończył się 11 listopada.

To trzecia odsłona Szkoły Nowych Tłumaczy. Poprzednie edycje odbywały się w Izraelu (2019) i Rosji (2020). Obecnie trwa czwarta edycja Szkoły, kierowana do tłumaczy na język czeski.

Poniżej przedstawiamy relację Daniela Bednarza i Krzysztofa Cieślika:


Arabska Szkoła Nowych Tłumaczeń:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się