Archiwum Marii Janion czeka na digitalizację

Archiwum Marii Janion czeka na digitalizację

Archiwum Marii Janion czeka na digitalizację

Udostępnij

Tysiąc sześćset teczek z notatkami, dokumentami, wycinkami prasowymi - archiwum profesor Marii Janion - od 2017 roku znajduje się w Instytucie Badań Literackich PAN. Najlepiej byłoby je zdigitalizować, jednak na razie nie mamy na to środków - powiedziała PAP Monika Rudaś-Grodzka z IBL PAN.

W 2017 roku otrzymałam, jako kierowniczka Archiwum Kobiet, około półtorej tony dokumentów - 1600 teczek opisanych przez prof. Janion. Archiwum nie jest jeszcze ogólnodostępne, ale można je przeglądać na miejscu, pod nadzorem pracowników archiwum. Każda teczka jest przez nas opisywana według naukowych i bibliograficznych standardów, dodawane są rozbudowane opisy zawartości teczek. To praca na wiele lat, zwłaszcza że nie mamy na to pieniędzy i wszystkie prace wykonywane są przy okazji badań statutowych IBL” - wyjaśniła Monika Rudaś-Grodzka.

Jej zdaniem archiwum Marii Janion ukazuje warsztat pracy badaczki. „Te teczki można podzielić na kilka rodzajów. Są teczki z notatkami, maszynopisami, pracami do książek. Jest dydaktyczna część teczek, w których zawarte są notatki do seminariów, prac magisterskich i doktorskich. Są też teczki, które nazywamy »tematami egzystencji«, ponieważ Maria Janion czytała codziennie prasę i robiła wycinki. Jeżeli jakiś »temat egzystencji« ją zainteresował, to otrzymywał teczkę, która przez lata pęczniała. Były tam takie tematy jak »cierpienie«, »przemoc«, »śmierć«, ale nie tylko - tych tematów jest kilkadziesiąt. Te teczki pokazują, jak profesor Janion pracowała, jak wyglądał jej warsztat. Pani profesor nie używała komputera - pisała ręcznie i przepisywała tekst na maszynie, albo oddawała do przepisania na komputerze. Bywało, że taki wydruk czy maszynopis Maria Janion ręcznie uzupełniała” - mówiła Rudaś-Grodzka, podkreślając, że niektóre z dokumentów, wielokrotnie uzupełniane, oklejone karteczkami z dodatkami i przypisami, wyglądają jak artefakty, a nie notatki naukowe.

Jak wyjaśniła, w archiwum są także teczki z papierami urzędowymi, pisma związane z działalnością IBL - źródło wiedzy nie tylko o samej profesor Janion, ale także o instytucjach, z którymi była związana. W archiwum znalazły się także prywatne listy - od uczniów i przyjaciół, m.in. Mirona Białoszewskiego i Jarosława Iwaszkiewicza, ale jest ich niewiele. „Życie prywatne Marii Janion pokrywało się z jej życiem naukowym. Jeżeli było coś poza tym, to bardzo głęboko ukryte. Janion miała wizję archiwum totalnego, w którym gromadzi się wszystko na dany temat, ale niektóre dokumenty prywatne zniszczyła” - powiedziała Rudaś-Grodzka. „Niektóre teczki wyglądają jak materiał, z którego mogłaby powstać cała książka. Właściwie to są książki, których sama Janion nie zdążyła napisać” - dodała.

Zdaniem badaczki archiwum Marii Janion powinno być zdigitalizowane. „W formie cyfrowej miałoby zupełnie inną wartość. Archiwum Janion jest dziedzictwem nas wszystkich i trzeba o nie dbać. Na digitalizację potrzebne są jednak środki finansowe, których nie mamy” - zaznaczyła Rudaś Grodzka przypominając, że w 2016 roku - z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Marii Janion - powstała strona poświęcona badaczce i jej dorobkowi, gdzie umieszczono m.in. nagrania wybranych seminariów prowadzonych przez prof. Janion i wiele innych interesujących materiałów.

Archiwum pracy badawczej Marii Janion, historyka literatury, idei i wyobraźni; emerytowanej profesor w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i nauczycielki akademickiej, staraniami Zespołu Archiwum Kobiet - w szczególności dr hab. prof. IBL PAN Monice Rudaś-Grodzkiej - zostało przekazane przez Marię Janion w 2017 roku Instytutowi Badań Literackich PAN.

Wybitna polska uczona, wykładowczyni, profesor nauk humanistycznych, związana m.in. z Instytutem Literackim PAN, Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Gdańskim, autorka książek m.in. o polskim i europejskim romantyzmie zmarła 23 sierpnia w Warszawie. Miała 93 lata. „Pogrzeb Profesor Marii Janion odbędzie się 4 września 2020 r. (piątek) o godzinie 12 na Powązkach Wojskowych. Pani Profesor zostanie pochowana w Alei Profesorskiej” - podał Instytut Badań Literackich PAN, przypominając, że prof. Janion była związana z IBL przez całe swoje życie zawodowe.

autor: Agata Szwedowicz


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się