Awatar Dantego mówi jego językiem i odpowiada na pytania o „Boską komedię”

Awatar Dantego mówi jego językiem i odpowiada na pytania o „Boską komedię”

Awatar Dantego mówi jego językiem i odpowiada na pytania o „Boską komedię”

Udostępnij

W Sienie powstał awatar Dantego. Wirtualna reprezentacja ojca języka włoskiego, stworzona przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji używa słownictwa swoich czasów i odpowiada na pytania dotyczące jego dzieła - „Boskiej komedii”.

„Digital Dante” to dzieło jednej z firmy IT oraz naukowców z uniwersytetu w Sienie. Ich praca została zaprezentowana w okresie, w którym – jak się uważa - poeta przyszedł na świat. Miało to miejsce, przypuszcza się, między 21 maja a 21 czerwca 1265 roku we Florencji.

To wyjątkowe przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów i miłośników twórczości Dantego. Awatar odpowiada na pytania dotyczące jego życia i „Boskiej komedii”, jest też przewodnikiem turystów po jego muzeach. Podczas prac nad nim wykorzystano przy użyciu sztucznej inteligencji język jego dzieła.

„Naszą pracę zaczęliśmy od analizy pośmiertnej maski poety i wiernie ją odtworzyliśmy. Ubraliśmy awatara w sposób, który dokładnie odzwierciedla prace ikonograficzne związane z postacią Dantego” - wyjaśnił jeden z twórców wirtualnej reprezentacji Ernesto Di Iorio.

Dodał, że „dzięki technologii opracowanej razem z uniwersytetem w Sienie dzieci i dorośli mogą przeżyć niezapomniane doświadczenie”.

Podczas prezentacji cyfrowego Dantego odnotowano, że 3 procent włoskich muzeów i teatrów wykorzystuje awatary i wirtualnych asystentów.

“Jesteśmy przekonani, że Digital Dante zainicjuje długa serię innowacji, która otworzy we Włoszech nową erę” - stwierdził Di Iorio.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się