Bestsellery Empiku 2022 rozdane!

Bestsellery Empiku 2022 rozdane!

Bestsellery Empiku 2022 rozdane!

Udostępnij

Pierwsza wygrana Remigiusza Mroza, triumf Olgi Tokarczuk, Marcin Meller doceniony za thrillerowy debiut oraz tytuł Pisarki Roku dla Weroniki Anny Marczak. Bestsellery Empiku 2022 przypieczętowały sukces twórców najpopularniejszych książek i produkcji audio, a także muzyki oraz filmów minionego roku. Coroczne nagrody Empiku promują także artystyczne dokonania tych, którzy zasługują na odkrycie przez szeroką publiczność – w tej edycji jest to m.in. pisarka Ishbel Szatrawska.

Najpoczytniejsi autorzy

„Empuzjon”, pierwsza powieść Olgi Tokarczuk po przyznanym pisarce Noblu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem polskich czytelników. Dowodem na to jest Bestseller Empiku 2022 w kategorii Literatura piękna. Swoją pierwszą statuetkę odebrał Remigiusz Mróz. Sukces w kategorii Kryminał i thriller przyniósł mu „Projekt Riese”. Podczas gali autor nie krył zaskoczenia:

Moi drodzy, przychodzę tutaj od sześciu lat i za każdym razem byłem nominowany. Nie dostałem wcześniej tej nagrody, a za każdym razem miałem przygotowaną płomienną przemowę... Dzisiaj nie. Dziękuję bardzo! – podsumował Remigiusz Mróz.

Bestseller w nowej kategorii Young Adult trafił do debiutantki P.S. Herytiery (Pizgacz), która szturmem podbiła polski rynek wydawniczy powieścią „Start a Fire. Runda pierwsza”. Natomiast młodsi czytelnicy oraz ich rodzice docenili Justynę Bednarek i popularny cykl o „skarpetkach”. To już druga statuetka w dorobku autorki, tym razem za „Sekretną historię ludz… skarpetek”. Wśród laureatów nie zabrakło także zagranicznych akcentów – w kategorii Literatura obyczajowa zwyciężyła Amerykanka Colleen Hoover, autorka „It Starts with Us”.

Ulubienica czytelników

Po raz pierwszy w 24-letniej historii nagród Empiku wręczono statuetkę dla Pisarza Roku. Głosujący w aplikacji Empik przyznali ten tytuł Weronice Annie Marczak, a Artystą Muzycznym Roku został Dawid Podsiadło. W ciągu tygodnia oddano prawie 120 tysięcy głosów w obu kategoriach, a walka trwała do ostatnich minut. 
 

Odkrycia Empiku 2022

Na scenie Bestsellerów Empiku tradycyjnie błyszczeli nie tylko najpopularniejsi twórcy, lecz także młodzi, zdolni artyści, którzy w ubiegłym roku wnieśli do polskiej kultury powiew świeżości i w odważny sposób realizowali wizję artystyczną. Decyzją jury Odkryciem Empiku 2022 w kategorii Literatura została Ishbel Szatrawska, autorka książki „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. Jak podkreśla jeden z jurorów, Michał Nogaś, laureatka „swoją opowieścią o próbie życia na własnych warunkach udowodniła, że świetnie napisany dramat może zaistnieć w literaturze – być zauważony i doceniony”.
Galę poprowadził Marcin Prokop, natomiast gospodarzami transmisji internetowej byli Red Lipstick Monster i Karol Paciorek.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się