Bestsellery Empiku 2023! To ich się czyta i słucha!

Bestsellery Empiku 2023! To ich się czyta i słucha!

Bestsellery Empiku 2023! To ich się czyta i słucha!

Udostępnij

 Są na ustach wszystkich. To ich się słucha, czyta i ogląda. Przyciągają uwagę, porywają i inspirują. Odgrywają kluczowe role w świecie kultury i rozrywki. Już 13 lutego sprawdźcie, kto zgarnie statuetki Bestsellerów! Głosowaliście przez cały rok, wybierając i kupując w Empiku książki, muzykę, filmy i produkty audio.

Barometr kulturalnych trendów

Bestsellery Empiku już od 25 lat określają kierunek kulturalnych i rozrywkowych zainteresowań Polaków i nagradzają ulubionych twórców publiczności. Zasady są bardzo proste i najbardziej demokratyczne z możliwych - decydują tu wyłącznie wyniki sprzedaży. Odbiorcy oddają głosy przez cały rok, wybierając konkretne tytuły w Empiku - w salonach, w sklepie online i w aplikacji, w Empik Go, a także jako użytkownicy Empik Premium w sieci Multikina. W 2023 roku było to w sumie ponad 50 milionów głosów na konkretne książki, audiobooki, podcasty, superprodukcje audio, albumy muzyczne oraz filmy. Tak gigantyczna skala i zasięg powodują, że Bestsellery Empiku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. A że trendy rodzą się i przemijają, ma to również wpływ na kategorie, w których przyznawane są nagrody.

Co nowego w Bestsellerach?

W tej edycji Kultura Cyfrowa zmienia nazwę na Audio, co lepiej oddaje jej specyfikę i charakter, bo przecież nagradzane są najchętniej słuchane produkcje. W ramach Książek – w odpowiedzi na duży wzrost popularności gatunku – powróciła kategoria Literatura faktu, natomiast Literatura obyczajowa i Young Adult zostały scalone w jedną kategorię. Za to w Muzyce rozdzielono Rock i Pop, tak aby odpowiednio docenić twórców najgorętszych premier, których w 2023 roku nie brakowało. Z kolei w Filmie – ze względu na zmiany w preferencjach widzów – połączono dwa ważne kanały: sprzedaż nośników fizycznych w Empiku oraz wyniki oglądalności w Multikinie wśród użytkowników Empik Premium. Nagroda odzwierciedli zatem realne zainteresowanie produkcją, niezależnie od kanału dystrybucji. Nominacje w 13 bestsellerowych kategoriach zostaną ogłoszone już w połowie stycznia.

Ich trzeba poznać

Empik rokrocznie przyznaje także wyróżnienia promujące artystyczne dokonania tych, którzy zasługują na odkrycie przez szeroką publiczność. To młodzi, zdolni twórcy, którzy w minionym roku wnieśli do kultury powiew świeżości, w odważny sposób realizowali wizję artystyczną słowem, dźwiękiem i obrazem, wymykali się schematom – po prostu zachwycali.
Nominowanych do Odkryć Empiku w trzech kategoriach: Muzyka, Literatura i Film wskaże jury. Tegoroczne składy jurorskie zasilili laureaci poprzednich edycji, opiniotwórczy dziennikarze, cenieni artyści oraz eksperci Empiku. W poszukiwaniu Literackiego Odkrycia czytali między wierszami: Dorota Wellman, Grzegorz Piątek, Ishbel Szatrawska oraz Joanna Marczuk (Empik) i Marcin Maćkiewicz (Empik). W kinach i na festiwalach młodych talentów wypatrywali: Kaja Klimek, Magdalena Boczarska, Piotr Domalewski oraz Izabela Szymańska (Empik) i Paweł Heba (Empik Go). Natomiast w każdą nutę i najciekawsze brzmienia minionego roku wsłuchiwali się: Gabi Drzewiecka, Ralph Kaminski, Jakub Skorupa oraz Dominik Sadowski (Empik) i Jan Ejsmont (e-muzyka). Nominacje również zostaną ogłoszone 15 stycznia.

 Ulubieńcy polskiej publiczności

W tym roku ponownie przyznane zostaną nagrody Twórca Roku w kategoriach: Pisarka/Pisarz oraz Artystka/Artysta Muzyczny Roku. Pojawia się jednak również nowa – Twórca Internetowy Roku.
O tym, do kogo trafią statuetki, zadecyduje głosowanie w aplikacji mobilnej Empiku od 5 do 13 lutego. Jej użytkownicy wybiorą po jednym zwycięzcy spośród wszystkich nominowanych do tegorocznych Bestsellerów Empiku w kategoriach Książka i Muzyka oraz spośród 10 twórców internetowych wskazanych przez eksperckie jury, w skład którego wchodzą: Joanna Okuniewska, Karol Paciorek, Kamila Kalińczak, Marek Myślicki i Joanna Urbanowska (Empik).
Nominowani to osoby, które swoją działalnością w mediach społecznościowych udowadniają, że mają one również gigantyczną moc i nieograniczony potencjał, by inspirować, edukować i pozytywnie wpływać na odbiorców poprzez wartościowe treści. Głosując w aplikacji, warto dodatkowo uzasadnić wybór, bo w specjalnym konkursie czekają nagrody: rejsy Stena Line do Szwecji, drukarki Instax do zdjęć ze smarftona oraz eKarty prezentowe Empik.

 
Bestsellery Empiku 2023 - Muzyka

Muzyka

To oni królują w głośnikach i słuchawkach. Ich muzyka nadaje rytm codzienności i stale nam towarzyszy.

Zobacz nominowanych

Bestsellery Empiku 2023 - Film

FILM

Od wielkiej rozrywki po prawdziwe dramaty. Wzruszenia, uśmiechy i dreszcze. Kochamy kino na wielkim i małym ekranie.

Zobacz nominowanych

Bestsellery Empiku 2023 - Książka

KSIĄŻKA

Emocje od pierwszej do ostatniej strony. Śmiech, łzy i chwile refleksji… Są tacy pisarze, którzy po prostu czarują słowem.

Zobacz nominowanych

Bestsellery Empiku 2023 - Audio

Audio

Historie, które inspirują, porywają, edukują – wypowiadane do ucha…. Świat audio ma coraz więcej fanów.

Zobacz nominowanych

Wystąpią

Daria ZawiałowKORTEZKwiat JabłoniNosowskaKacperczyk
BrodkaKaśka SochackaJulia WieniawaAVITyszkowski
 
 
Odkrycia Empiku

Wrażliwi na otaczający świat, wszechstronni, kreatywni, utalentowani. Wymykają się wszelkim schematom. Zachwycają. Pisarze, Muzycy i Filmowcy tworzący w różnych gatunkach. Zarówno debiutanci, jak i artyści z dorobkiem. Łączy ich jedno - w minionym roku odważnie wytyczali nowe artystyczne szlaki i wnieśli do kultury powiew świeżości.

Zobacz nominowanych

Odkrycia Empiku 2023
Odkrycia Empiku 2023

Jury odkryć

Dorota WellmanGrzegorz PiątekIshbel SzatrawskaJoanna MarczukMarcin Maćkiewicz
Gabi DrzewieckaRalph KaminskiJakub SkorupaDominik SadowskiJanek Ejsmont
Kaja KlimekMagdalena BoczarskaPiotr DomalewskiIzabela SzymańskaPaweł Heba
Twórca Roku 2023
Twórca Roku 2023

Twórca Roku

Inspirują, edukują, wzbudzają emocje i porywają twórczością. Wybierz Pisarza i Artystę Muzycznego Roku spośród nominowanych do tegorocznych Bestsellerów oraz Twórcę Internetowego Roku z grona 10 nominowanych przez eksperckie Jury.

Głosuj w aplikacji Empik od 5 do 13 lutego - uzasadnij wybór i weź udział w konkursie. Do wygrania rejsy Stena Line do Szwecji, drukarki Instax do zdjęć ze smarftona i eKarty prezentowe Empik.

Poznaj nominowanych do Internetowego Twórcy Roku

 

Jury Internetowego Twórcy Roku

Joanna OkuniewskaKarol PaciorekKamila KalińczakMarek Myślicki (IAB)Joanna Urbanowska
 

Aktualności

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 - nominacje książkowe

Tegoroczne nominacje do nagród Bestsellery Empiku 2023 stoją pod znakiem różnorodności – w sercach czytelników znalazło się zarówno miejsce dla powracających gwiazd literatury, jak i zupełnie nowych postaci. Oto nominacje książkowe!

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje muzyczne

Kogo najchętniej słuchaliśmy w 2023 roku? Która premiera wywołała najwięcej emocji? Jaki utwór zapętlaliśmy tygodniami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym zestawieniu. To lista artystów oraz ich utworów nominowanych do nagrody Bestsellery Empiku 2023 w kategorii muzyka.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 – film. Nominacje

Jakie tytuły mają szansę dostać nagrodę Bestseller Empiku 2023 w kategorii film? Zobaczcie poniżej.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje audio

Jakich produkcji audio słuchaliśmy najchętniej w ubiegłym roku i które tytuły podbiły nasze serca? Poznajcie nominacje do Bestsellerów Empiku 2023 w kategoriach audiobook, podcast oraz superprodukcja audio.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Odkrycia Empiku 2023 – poznaj nominacje!

Już piąty raz Odkrycia Empiku towarzyszą Bestsellerom Empiku. Besty przyznawane są za najlepszą sprzedaż w minionym roku. Z kolei Odkrycia wybiera jury złożone z artystów i przedstawicieli Empiku. Zobaczcie, kto w tym roku ma szansę na statuetkę.

Czytaj więcej

grafika z kolorowym przecinkiem

Bestsellery Empiku 2023 – nominowani do nagrody Twórcy Roku w kategorii literatura i muzyka

Tegoroczna edycja Bestsellerów Empiku to także wyróżnienia dla twórców, którzy w wyjątkowy sposób zabłysnęli na tle innych gwiazd. Swoją pracą wpłynęli na rozwój polskiej kultury, zaskoczyli swoich fanów i stworzyli coś, co szczególnie przykuło naszą uwagę. Teraz to wy zdecydujecie, w czyje ręce trafi laur w kategorii Pisarka/Pisarz oraz Artystka/Artysta Muzyczny Roku.

Głosowanie na Twórców Roku w kategorii Pisarka/Pisarz oraz Artystka/Artysta Muzyczny będzie odbywało się w aplikacji mobilnej Empiku od 5 do 13 lutego. Oddając głos na wybranego twórcę uzasadnijcie swoją nominację. Najlepsze odpowiedzi nagrodzimy. Do wygrania są: rejsy Stena Line do Szwecji, drukarki Instax do zdjęć ze smarftona oraz eKarty prezentowe Empik.

 
Autorzy: Robert Szymczak, Aleksandra Woźniak-Tomaszewska
 
Informacja nadesłana

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się