Biblioteka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie zaliczona do bibliotek naukowych

Biblioteka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie zaliczona do bibliotek naukowych

Biblioteka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie zaliczona do bibliotek naukowych

Udostępnij

Decyzją wicepremiera Glińskiego Biblioteka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie została wpisana na listę bibliotek naukowych działających w Polsce.

Wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński po zapoznaniu się z wnioskiem Biblioteki Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz opinią Krajowej Rady Bibliotecznej, której przewodniczy Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, wpisał Bibliotekę FINA na listę bibliotek naukowych działających w Polsce.

"Wpisanie Biblioteki Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego na listę naukowych bibliotek jest dla nas nobilitacją. Pracowaliśmy na to wiele lat, wzbogacając nasze zasoby. Są one naprawdę i niepowtarzalne. Przyjeżdżają do nas badacze i historycy z całej Polski, a także zagraniczni naukowcy, którzy zajmują się polskim kinem. Często są oryginalne, unikalne rękopisy, która stanowią ważne źródło dla badaczy i pozwalają odkrywać nieznane karty w historii polskiego kina. Mamy także duży zasób materiałów i książek o filmach z całego świata. Naszymi czytelnikami są badacze. lecz zapraszamy także wszystkich pasjonatów kina" - powiedział PAP kierownik Biblioteki Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Adam Wyżyński.

Biblioteka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego jest wyspecjalizowana w zakresie zbiorów o tematyce filmowej i audiowizualnej. Posiada największy w Polsce zasób publikacji o tej tematyce, zawierający ponad 30 tysięcy książek i około 1000 tytułów czasopism polskich i zagranicznych oraz wycinki prasowe dotyczące filmów, osób i zagadnień filmowych. Jest jedynym miejscem w kraju, gdzie archiwizowane są i udostępniane materiały dokumentacyjne związane z polską kinematografią: materiały literackie, w tym scenariusze, nowele filmowe, scenopisy, listy montażowe i dialogowe, projekty scenograficzne, programy filmowe, partytury muzyczne, nagrody oraz inne dokumenty związane z produkcją i dystrybucją filmów.

Ponadto w zbiorach znajduje się 185 tys. zdjęć prezentowanych w Fototece, zbiór sześciu tys. plakatów filmowych oraz liczne archiwalia, m.in. protokoły z posiedzeń Komisji Kolaudacyjnych i Komisji Ocen Scenariuszy z okresu PRL.

"W naszych zbiorach znajdują się m.in. oryginalne scenariusze z odręcznymi poprawkami scenarzystów lub reżyserów. Niezwykle interesującą lekturą są także stenogramy z posiedzeń komisji kolaudacyjnych, które w latach PRL oceniały każdy zrealizowany w Polsce film fabularny. Pokazują one jak w PRL cenzurowano filmy pod kątem treści głównie politycznych, ale także i obyczajowych. Pokazują one kino od drugiej i zwykle nieznanej strony. Dziś odkrywamy jak polskie kino było cenzurowane, uwikłane w sprawy polityczne. Mimo to filmowcom udawało się przemycać mniej oficjalne treści, pokazywać absurdy PRL, omijając cenzurę" - wyjaśnia Wyżyński, podkreślając, że w bibliotece Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego można znaleźć materiały o niemal każdym polskim filmie od lat 20. XX wieku do 2007 r.

Zbiory specjalne Biblioteki Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego obejmują rękopisy, egzemplarze archiwalne oraz druki rzadkie. Biblioteka FINA ma również dostęp do baz danych, w tym do bazy bibliograficznej Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych FIAF. Biblioteka prowadzi działalność badawczą w zakresie historii polskiego filmu, w szczególności opracowując krytycznie materiały źródłowe ze swoich zbiorów.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ dki

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się