Jak wyjaśniono, "po kilkunastu latach spędzonych na placu Krasińskich Pegazy pofrunęły w nowe miejsce". "Odrestaurowane pod czujnym okiem artystki Beaty Konarskiej już od jakiegoś czasu skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej. Najwyższa pora, żeby urządzić im powitanie z prawdziwego zdarzenia!" - napisano na Facebooku Biblioteki Narodowej, która jest organizatorem "Ponownego powitania Pegazów".
"Z okazji +Ponownego powitania Pegazów+ powstał okolicznościowy projekt graficzny autorstwa Beaty Konarskiej, który będzie można nadrukować w godz. 11-13 na przyniesione koszulki, torby i inne tekstylia w jasnych kolorach – samodzielnie lub z pomocą artystów z pracowni Kwiaciarnia Grafiki. Wspólnie stworzymy też kolejnego Pegaza – nieco mniejszego niż pozostałe, za to znacznie bardziej kolorowego. Pomalowany Pegaz stanie w czytelniach Biblioteki Narodowej" - czytamy w informacji o wydarzeniu. Zaznaczono, że "Pegazy powita oficjalnie dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski".
Na godz. 13 zaplanowano premiery kompozycji "Pegazy" Krzysztofa Cybulskiego w ramach 14. Małej Warszawskiej Jesieni i projektu space®opera, a także performensu pt. "Kolektywne latanie z Pegazami".
"Z okazji +Ponownego powitania Pegazów+ uczniowie zaprezentują performens przygotowany podczas warsztatów z Beatą Konarską, inspirowany historią i symboliką Pegaza. Po performensie, stanowiącym swojego rodzaju preludium do kompozycji Krzysztofa Cybulskiego, zapraszamy na oficjalną premierę utworu i happening +Kolektywne latanie z Pegazami+" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Jak zaznaczono, "kompozycja +Pegazy+ Krzysztofa Cybulskiego to słowno-dźwiękowa opowieść o jednej z najbardziej charakterystycznych warszawskich rzeźb miejskich". "Elektroakustyczny utwór powstał w ramach projektu space®opera, w toku wspólnych eksperymentów i improwizacji z uczniami klasy 5a i 6a Szkoły Podstawowej nr 32 w Warszawie, przy wsparciu wychowawczyni klasy Moniki Szulc" - wyjaśniono.
Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Narodowa.(PAP)
gj/ miś/
źródło: https://dzieje.pl