Biblioteka Nowa

Biblioteka Nowa

Biblioteka Nowa w Drodze: Brno i Soběslav

Udostępnij

Za nami dwa dni seminarium „Biblioteka Nowa w Drodze”. Wraz z bibliotekarzami z całej Polski odwiedziliśmy dwie biblioteki w Brnie – Morawską Bibliotekę Krajową oraz Bibliotekę im. Jiříego Mahena. Każda z nich zachwyciła nas niezwykłą architekturą oraz bogatą ofertą czytelniczą i kulturalną. Obie biblioteki realizują liczne projekty mające na celu szerzenie czytelnictwa.

Morawska Biblioteka Krajowa posiada bogaty księgozbiór specjalistyczny i naukowy, zajmuje się również konserwacją starodruków oraz pozycji o znaczeniu historycznym. Pełni funkcję krajowej (odpowiednik naszej wojewódzkiej) biblioteki w południowych Czechach, a w roku 2009 uznana została za organizację naukową.

Biblioteka im. Jiříego Mahena w Brnie jest największą miejską biblioteką publiczną na Morawach oraz drugą największą biblioteką publiczną w Republice Czeskiej. Oferuje bogaty wybór literatury pięknej oraz naukowej, czasopisma, gazety, materiały audiowizualne oraz muzyczne, elektroniczne czytniki książek, gry planszowe oraz zestawy tematyczne do zabaw dla dzieci. W bibliotece znajduje się również baza materiałów dla osób niewidomych i słabowidzących.

W obu bibliotekach mieliśmy okazję wysłuchać wykładów na temat pracy bibliotekarza. Jednym z prelegentów był prof. Jiří Trávníček, który przedstawił obraz czeskiej kultury czytelniczej na tle uwarunkowań polskich oraz dokonał miniprzeglądu bibliotek czeskich.

Drugiego dnia odwiedziliśmy miasto Soběslav (7,5 tys. mieszkańców), w którym znajduje się jedna z najpiękniejszych bibliotek publicznych w Republice Czeskiej. Od 2010 roku biblioteka mieści się w zrewitalizowanym północnym skrzydle gotyckiego zamku – jednym z najważniejszych zabytków w Soběslawiu. Autorem projektu „Ochrona zabytkowego zamku – Soběslav” jest Jaromír Kročák. W stare mury zamku wkomponowana została konstrukcja wykonana z żelaza i szkła, którą w każdej chwili można zdemontować i przenieść w inne miejsce. Biblioteka pełni rolę centrum komunikacyjnego i kulturalnego w całym mieście i regionie. Wewnątrz i na tarasie biblioteki odbywają się liczne spotkania autorskie, prelekcje, wystawy i koncerty.

Wizyty studyjne w bibliotekach połączyliśmy ze zwiedzaniem dwóch największych miast w Republice Czeskiej: Brna – stolicy Moraw (400 tys. mieszkańców) oraz Pragi – stolicy kraju (ok. 1,5 mln mieszkańców).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się