Biblioteka Raczyńskich chce stworzyć sieć książkomatów w Poznaniu

Biblioteka Raczyńskich chce stworzyć sieć książkomatów w Poznaniu

Biblioteka Raczyńskich chce stworzyć sieć książkomatów w Poznaniu

Udostępnij

Biblioteka Raczyńskich rozpoczęła konsultacje z radami osiedli, których celem jest wybranie najlepszych lokalizacji dla tworzonej obecnie sieci książkomatów. Książkomaty, inaczej niż w innych miastach Polski, nie mają działać przy  filiach, ale stanąć w miejscach, których mieszkańcy mają najsłabszy dostęp do placówek bibliotecznych. 

Dział promocji poznańskiej biblioteki poinformował o rozpoczęciu konsultacji z radami osiedli, których celem jest wybranie najlepszych lokalizacji dla tworzonej obecnie sieci książkomatów.

Książkomat

Wykorzystanie sieci książkomatów jest elementem  projektu „Sztuczna inteligencja w służbie książki” finansowanego z Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.

Celem projektu jest rozwój czytelnictwa w Polsce m.in.  poprzez podniesienie kompetencji pracowników bibliotek, przy wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi z dziedziny nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji  i wymiany dobrych praktyk z partnerem z Norwegii.

W ramach projektu zaplanowano także wzmacnianie kompetencji pracowników bibliotek publicznych i innych instytucji zaangażowanych w rozwój literatury, poprzez wykorzystanie innowacyjnych metod wyboru i zakupu nowości do bibliotek, katalogowania i udostępniania zasobów bibliotecznych.  Kolejnym elementem projektu będzie stworzenie systemu rekomendacji literackich dla czytelników (system będzie wykorzystywać m.in. informacje o wypożyczanych i czytanych książkach). 

W ramach projektu planowane jest także zorganizowanie festiwalu Ludzie książki. Jeśli sytuacja związana z pandemią koronawirusa pozwoli, podczas wydarzenia zorganizowane zostaną spotkania autorskie, panele i warsztaty, podczas których Czytelnicy będą mieli okazję lepiej poznać pracę ludzi związanych z książką- pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, redaktorów, wydawców i krytyków literackich.

Całkowity koszt projektu to: 1 993 157,96 PLN, z czego kwota dofinansowania ze środków MF EOG 2014 – 2021 to 1 694 184,26PLN

Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy (tzw. fundusze norweskie i EOG) to bezzwrotna forma pomocy przyznawana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein w zamian za dostęp do wspólnego rynku UE. Z pomocy korzysta 15 państw Unii Europejskiej, tj. Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Węgry, Portugalia, Grecja, Słowenia, Chorwacja, Malta i Cypr.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się