Biblioteki publiczne otwierają się na nowe technologie. Ale raczej nie w weekendy

Biblioteki publiczne otwierają się na nowe technologie. Ale raczej nie w weekendy

Biblioteki publiczne otwierają się na nowe technologie. Ale raczej nie w weekendy

Udostępnij

Według stanu na koniec 2019 r. funkcjonowało w naszym kraju 7881 bibliotek publicznych, w tym 5272 filie bilioteczne. Biblioteki publiczne prowadziły 875 oddziałów dla dzieci i młodzieży oraz 995 punktów bibliotecznych. Oznacza to spadek nieco ponad 8 proc. liczby punktów bibliotecznych w porównaniu z 2018 r.

- Funkcją bibliotek jest "dostęp do wiedzy i piękna" dla wszystkich za darmo - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski podczas ubiegłorocznej uroczystości wręczania dyplomów zwyciężyła w Rankingu Bibliotek. Dodał, że dziś najważniejszym zadaniem bibliotek jest nauczenie tego, by kojarzyć czytanie z dorosłością.

Mazowsze z największa liczba placówek

Jak wynika z opublikowanego właśnie raportu GUS "Biblioteki publiczne w 2019 roku", najwięcej bibliotek publicznych (łącznie z filiami) działało w województwie mazowieckim (12,2 proc. ogólnej liczby podmiotów), a w dalszej kolejności w województwie śląskim (9,9 proc.). Większość placówek (65,1 proc.) prowadziła swoją działalność na wsi.

Na 1 bibliotekę publiczną przypadało średnio 4870 mieszkańców, najwięcej w województwie pomorskim (7417), a najmniej w województwie podkarpackim (3170). Jeśli chodzi o czytelników, to najwięcej z nich przypadało na 1 bibliotekę w woj. mazowieckim (958), najmniej w lubuskim (252).

Źródło danych: GUSŹródło danych: GUS
Dostępność bibliotek i ich zbiory

Jak wynika z analizy GUS, ponad połowa (55,7 proc.) czynnych bibliotek publicznych oferowała swoje usługi przez 5 dni w tygodniu. W sobotę dostępnych było 22 proc. ogólnej liczby czynnych placówek, w niedzielę natomiast 0,4 proc. Przeciętnie 1 biblioteka była otwarta w ciągu tygodnia przez 33 godziny.

Według stanu na koniec 2019 r. biblioteki publiczne posiadały 127 mln woluminów księgozbioru, w ramach którego 98,5 proc. stanowiły książki. Biblioteki dysponowały także blisko 6 mln materiałów bibliotecznych tworzących zbiory specjalne, spośród których najliczniejszą kategorię stanowiły materiały audiowizualne (3,1 mln). Przeciętnie 1 biblioteka publiczna oferowała czytelnikom 10 tytułów czasopism bieżących.

Są czytelnicy, są wypożyczenia

W 2019 r. odnotowano prawie 6 mln czytelników, którzy wypożyczyli na zewnątrz 102,7 mln woluminów księgozbioru oraz 3,7 mln materiałów bibliotecznych stanowiących zbiory specjalne. W porównaniu z 2018 r. liczba czytelników wzrosła o 0,5 proc.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się