Jak czytać?

Krzysztof Leszczyński

Dwadzieścia dwie ciekawostki związane z czytaniem.

Facet czyta

 1. Niejaki Mateusz Jabłoński z Gniezna jest prawdopodobnie najszybciej czytającym na świecie człowiekiem. W minutę potrafił przeczytać ponad 110 tys. słów.

 2. „Słownik gramatyczny języka polskiego” (2007-2015), w swojej obecnej wersji on-line liczy ok. 333 tys. słów.

 3. Badania pokazują, iż przedział wiekowy od 4 do 6 lat - to idealny moment na naukę czytania. Nauka czytania między 6 a 7 rokiem życia - staje się już znacznie większym wyzwaniem.

 4. Według badaczy z Uniwersytetu Yale, trzy czwarte uczniów, którzy radzą sobie słabo z czytaniem w trzeciej klasie podstawówki, będą radzić sobie słabo w dalszej karierze szkolnej i zawodowej.

 5. Z innych badań wynika, że pośród amerykańskich dzieci, które nauczą się czytać przed ukończeniem trzeciej klasy szkoły podstawowej – istotnie mniej prawdopodobne jest to, że skończą w więzieniu, zrezygnują ze szkoły, lub będą brać narkotyki.

 6. Dorośli, którzy czytają regularnie książki, są prawie trzy razy częściej skorzy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych; prawie cztery razy częściej odwiedzają muzea lub ekspozycje sztuki, ponad dwa i pół raza częściej realizują wolontariat lub charytatywną pracę i ponad jeden i pół raza częściej uczestniczą w zajęciach sportowych.

 7. Badania czytelnictwa z 2015 r. pokazują, że ponad 6,2 miliona Polaków (19 proc. badanych) znajduje się poza kulturą pisma (nie mają kontaktu z treścią pisemną). Wynika też z nich, że 41,7 proc. Polaków przeczytało w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę.

 8. W większości krajów europejskich czytelnictwo przekracza 50-procentowy próg, a w Czechach osiąga rekordowe 86 proc.

 9. Amerykanie czytają ponad dwa razy więcej od naszych rodaków! Badaniami zajęło się PawResearchCenter. Pokazują one, że przeciętny Amerykanin w ciągu roku czyta 12 książek. Co więcej, aż 73% mieszkańców USA przeczytało w tym okresie przynajmniej jedną powieść.

 10. Szacuje się, że ograniczone zdolności czytania kosztują biznes oraz podatników w USA około 30 miliardów rocznie w straconych pensjach, dodatkach oraz produktywności.

 11. Tygodniowa średnia czasu na całym świecie, poświęconego na czytanie wynosi 6,5 godziny.

 12. Połowa sprzedawanych obecnie książek jest kupowana przez osoby powyżej 45 roku życia.

 13. Kobiety kupują 68% wszystkich sprzedawanych książek.

 14. Przeważnie, osoba kupująca książkę spędzi 8 sekund, patrząc na przednia okładkę i 15 patrząc na tylną.

 15. Na której stronie ludzie najczęściej tracą zainteresowanie książką? 18!

 16. Najdłuższy na świecie drużynowy maraton czytania książek na głos, trwał 224 godziny i został wygrany przez Urugwajczyków w centrum handlowym w Paysandu w Urugwaju. Działo się to, między 12 a 22 września 2007 roku.

 17. Napisanie jednej powieści zajmuje średnio 475 godzin.

 18. Analiza biblioteki NASA pokazuje, iż ulubionymi książkami astronautów są miedzy innymi: “Opowieść o dwóch miastach” K. Dickensa, “Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi” J. Verne oraz “London Bridges” J. Pattersona.

 19. Książki, które zostały napisane lub rozpoczęte za kratkami to między innymi “Don Kichot” M. Cervantesa, “Książę” N. Machiavellego, “Wędrówka Pielgrzyma” J. Bunyana i “De Profundis” O. Wilde'a. A słynny powieściopisarz niemiecki Karol May, twórca postaci szlachetnego wodza Apaczów Winnetou oraz jego białego przyjaciela Old Shatterhanda odkrył swój talent pisarski - właśnie w więzieniu.

 20. Największą zaliczką, jaką kiedykolwiek zapłacono za samo opublikowaną książkę to 4,125 milionów dolarów. Dom wydawniczy Simon & Schuster zapłacił tyle za “Najcenniejszy Dar” autorstwa Richarda Paula Evansa.

 21. Biblia jest powszechnie uważana za bestseller wszech czasów. Pierwsza Biblia wydrukowana została w nakładzie w ok. 200 egzemplarzy w latach 1452-1455 w Moguncji przez Jana Gutenberga, który był również jej wydawcą:165 egz. na papierze i 35 egz. na pergaminie. Do naszych czasów przetrwało 48 egzemplarzy tej najcenniejszej książki świata, z czego tylko 20 kompletnych. Najwięcej w USA – 14. Muzeum w Pelplinie posiada dwutomową – jedyną w Polsce – wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę, wykonaną przez mistrza Henryka Costera z Lubeki.

 22. Najlepiej sprzedającymi się książkami jednotomowymi są:

  „Opowieść o dwóch miastach” K. Dickensa w łącznym nakładzie - 200 milionów egz.

  „Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena w łącznym nakładzie - 150 milionów egz.

  "Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena w łącznym nakładzie – 140 milionów egz. Zaś najlepiej sprzedającą serią wydawniczą stał się „Harry Potter” J.K. Rowling w ilości - 450 milionów kompletów serii: 8 tomów i 3 suplementów.

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się