Bob Dylan

Bob Dylan

Bob Dylan laureatem literackiej Nagrody Nobla

Udostępnij

Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został Bob Dylan. Jego nazwisko od kilku lat pojawiało się w typowaniach bukmacherów i krytyków. Informację przekazała sekretarz Akademii Szwedzkiej - Sara Danius.

 

Marcin Sendecki, krytyk literacki, komentował na gorąco w TVN24: - Wiadomo, że od wielu lat Bob Dylan do Nobla kandydował i był w tych wszystkich bukmacherskich rankingach dość wysoko. Rzeczywiście, jest jakiś też paradoks, że Amerykanin w końcu po wielu, wielu latach dostaje Nobla. I jeszcze ktoś, kto nie jest pisarzem regularnym tylko autorem tekstów piosenek. Myślę, że to jest nagroda dla wielu ludzi ciekawa. Wydaje mi się, że już od dawna Nagroda Nobla nie budzi słusznie takich emocji, jakie budziła kiedyś. Dla mnie ciekawe jest też to i widać w tym jakiś gest przekory, że tym razem dostał nagrodę autor, który nie był na szczycie tych bukmacherskich rankingów. I może to sprawi, że ludzie się zaczną bardziej wczytywać i wsłuchiwać w piosenki Boba Dylana.

 

Przypomnijmy, iż Dylan ma na  swoim koncie  nagrodę Grammy, Oscara i Nagrodę Pulitzera.

 

Nagroda, którą otrzyma Dylan - piosenkarz, autor tekstów, pisarz i poeta - warta jest 8 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 927 tys. dolarów. Jest to pierwsza Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiego twórcy od 1993 roku, kiedy wyróżnienie otrzymała Toni Morrison. Amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta Bob Dylan (właściwie Robert Allen Zimmerman) urodził się 24 maja 1941 roku. Jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej, tradycyjnego folku i country bluesa. Jego teksty zawierają komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne oraz odwołują się do klasyki literackiej. 

Literackiego Nobla najczęściej dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego - aż 27 razy. Twórców francuskojęzycznych na liście dotychczasowych noblistów jest 14, 13 razy odbierał Nobla literat niemieckojęzyczny. Kolejna grupa laureatów nagrody Nobla to Słowianie (12), w tym czwórka Polaków oraz czwórka Rosjan, jeden Serb i jeden Czech. Listę nagrodzonych Słowian dopełnia Josif Brodski, piszący zarówno po rosyjsku, jak i angielsku (nagrodę otrzymał jako obywatel USA).

 

Laureata literackiej Nagrody Nobla poznaliśmy w tym roku nieco później niż zwykle. Przypuszczano, że Akademia Szwedzka ogłosi zwycięzcę w zeszły czwartek - 6 października - pomiędzy innymi swoimi werdyktami. Jednak jak wyjaśniał Per Waestberg, jeden z jej członków, laureat ogłaszany jest na czwartym z rzędu spotkaniu Akademii, które odbywają się co czwartek, począwszy od przedostatniego czwartku września. W tym roku wypadał on później niż zwykle - dopiero 22 września. - To prosta matematyka - mówił Waestberg, tonując domysły, jakoby późny termin wynikał z tego, iż tegoroczny laureat miał być szczególnie trudny do wyłonienia spośród nominowanych.

 

Szwedzka Akademia lubi zaskakiwać publiczność. W ostatnim dziesięcioleciu kilka razy wybierano pisarzy niemal nieznanych nawet krytykom literackim, jak Chińczyk Gao Xingjian. Harold Pinter jest co prawda szeroko znany, lecz jego zaangażowanie w politykę sprawiło, że wybór ten postrzegany był jako kontrowersyjny. Także Nobel dla Austriaczki Elfriede Jelinek w 2004 r. podzielił środowiska literackie na świecie — tym razem krytykowano zaangażowanie pisarki w feminizm oraz jej lewicowe poglądy. Nagroda dla Orhana Pamuka spotkała się z aprobatą niemal wszędzie, poza ojczyzną pisarza, gdzie opinia publiczna nie potrafi mu wybaczyć, że otwarcie nazywa ludobójstwem rzeź Ormian, przeprowadzoną przez jego rodaków na początku XX wieku. 

Jego autobiografię zatytułowaną „Moje kroniki" opublikowało w 2006 roku wydawnictwo Dolnośląskie a potem wznowiło w 2014 roku wydawnictwo Czarne.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się