Bruno Schulz i Drohobycz bohaterami wystawy w Galerii Willa

Bruno Schulz i Drohobycz bohaterami wystawy w Galerii Willa

Bruno Schulz i Drohobycz bohaterami wystawy w Galerii Willa

Udostępnij

Ekslibrisy Bruno Schulza, unikatowe druki bibliofilskie, pamiątki związane z Drohobyczem i łódzkie schulziana będzie można oglądać na wystawie, która zostanie dziś otwarta w secesyjnych wnętrzach Galerii Willa w Łodzi.

Dla kuratora wystawy "Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)" Zbigniewa Milczarka, który jest jednocześnie właścicielem sporej części prezentowanej kolekcji schulzianów, pretekstem do przygotowania ekspozycji była przypadająca w tym roku setna rocznica powstania ekslibrisu wykonanego przez Schulza dla Stanisława Weingartena – najlepszego przyjaciela artysty, wspólnika jego przedsięwzięć odkrywczych i konesera sztuki. Ekslibris, któremu znawca twórczości Schulza pisarz Jerzy Ficowski nadał tytuł "Teatrum życia i śmierci", a także wiele innych pamiątek i publikacji związanych z Drohobyczem i autorem "Sklepów cynamonowych" będzie można od dziś oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Galeria Willa; wernisaż zaplanowano na godz. 18.

Jak zapowiadają organizatorzy, koncepcja wystawy opiera się na trzech kręgach tematycznych: "W mieście marzeń", "Dziwny poeta Bruno Schulz", "Łódzkie schulziana". Prezentowane obiekty pochodzą m.in. ze zbiorów Zbigniewa Milczarka, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Na parterze Willi wyeksponowana będzie ikonografia Drohobycza – w tym graficzne portrety miasta od połowy XIX wieku do 2007 roku, mapy, plany, najstarsze pocztówki i zdjęcia z okresu obejmującego lata życia Schulza, przewodniki oraz zostanie przywołana twórczość dwóch wybitnych artystów drohobyckich: Maurycego Gottlieba i Efraima M. Liliena. Piętro będzie poświęcone biografii i twórczości Schulza. Znajdą się tam m.in. ekslibrisy wykonane dla Weingartena, nieznane zdjęcia Schulza, czasopiśmiennicze i książkowe pierwodruki jego twórczości literackiej wraz z autorskimi ilustracjami, pierwodruki książek bliskich Schulzowi pisarzy (Debory Vogel, Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Kazimierza Truchanowskiego), recenzje "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod Klepsydrą", unikatowe druki bibliofilskie z opowiadaniami autora "Ptaków", plakaty z wystaw i festiwali schulzowskich, reprodukcje "Xięgi bałwochwalczej" i rysunków oraz atelier Schulza.

Autorska wystawa Milczarka powstała kilka lat temu i była już wcześniej prezentowana m.in. w Tomaszowie Mazowieckim, Płocku, Warszawie, Mikołowie i Gdańsku. Ekspozycja, która zostanie otwarta w Galerii Willa, została wzbogacona o motywy łódzkie. Znawcy biografii Schulza twierdzą, że artysta odwiedził Łódź przynajmniej raz – w 1938 roku przed wyjazdem do Paryża. Wspominała o tym Ficowskiemu Maria Chazen, wybitna pianistka i przyjaciółka autora "Xięgi bałwochwalczej", która mówiła nawet o kilku jego wizytach m.in. w jej mieszkaniu przy al. Kościuszki 48. Według jej relacji na Schulzu przytłaczające wrażenie wywarł wówczas wysoki fabryczny komin. Wśród łódzkich kontekstów biografii i twórczości Schulza znajdą się m.in. druki bibliofilskie opublikowane w Łodzi, odwołania do wystaw i spektakli schulzowskich, plan Łodzi z miejscami związanymi z Schulzem, prace łódzkich artystów inspirowane jego twórczością. Wystawę wzbogacą też prezentacje multimedialne: "Tryptyk drohobycki" Konrada Kierebińskiego – zapowiedź albumu poświęconego Drohobyczowi, montaż zdjęciowy "Willa Landaua", wywiady z Alfredem Schreyerem i Joanną Kulmową. Ekspozycja w Galerii Willa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 października. (PAP)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się