Centrum Literatury i Języka Planeta Lem będzie współprowadzone przez miasto i ministerstwo

Centrum Literatury i Języka Planeta Lem będzie współprowadzone przez miasto i ministerstwo

Centrum Literatury i Języka Planeta Lem będzie współprowadzone przez miasto i ministerstwo

Udostępnij

Centrum Literatury i Języka Planeta Lem w Krakowie będzie instytucją kultury współprowadzoną przez miasto i ministerstwo. W środę w Muzeum Krakowa minister kultury Piotr Gliński i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisali list intencyjny w tej sprawie.

"Podpisanie tego listu tworzy podwaliny do podjęcia formalnych działań związanych z utworzeniem nowej instytucji kultury, której organizatorem będzie miasto, a do je współprowadzenia przystąpi minister kultury i dziedzictwa narodowego" – powiedziała podczas uroczystości w pałacu Krzysztofory Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w krakowskim urzędzie.

Planeta Lem powstanie przy ul. Na Zjeździe na Zabłociu. Obiekt będzie składał się ze zrewitalizowanego budynku historycznego składu solnego z 1787 r., dobudowanej bryły nowego budynku we wschodniej części terenu inwestycji i z ogrodu.

"Planeta Lem będzie pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym centrum literackim o profilu edukacyjnym, społecznym i wystawienniczym" – zaznaczyła Katarzyna Olesiak. Zwróciła również uwagę, że powstanie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem jest jednym z najważniejszych zobowiązań miasta wpisanych w aplikację Krakowa o uzyskanie tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury.

"W tym wielofunkcyjnym centrum literackim znajdą swoje miejsce liczne środowiska literackie, będzie to miejsce organizacji festiwali, spotkań i warsztatów literackich, a także realizacji całorocznych programów edukacyjnych. W tym obiekcie znajdzie swoje miejsce nowoczesna mediateka wraz z pracownią multimedialną, czytelnia, księgarnio-kawiarnia, a także otwarta przestrzeń coworkingowa, która umożliwi interakcję i kreatywne spotkania różnorodnych środowisk literackich" – wymieniła Olesiak. W budynku powstanie również wystawa stała inspirowana twórczością Stanisława Lema.

W rozmowie z dziennikarzami Katarzyna Olesiak doprecyzowała, że koszt realizacji inwestycji wynosi prawie 200 mln zł. "Szczegółowy podział i współfinansowanie zostanie dookreślone w umowie, która będzie podpisana w przyszłym roku. Zamierzamy podzielić się kosztami mniej więcej pół na pół" – dodała.

Pytany o wkład ministerstwa kultury Piotr Gliński odpowiedział, że "mowa o 100 mln zł, 75 mln najprawdopodobniej z programu FEnIKS i 25 proc. wkładu ministerstwa".

Zdaniem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego budowa centrum może rozpocząć się w 2024 r.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie współprowadzenia Planety Lem było połączone z wręczeniem odznaczenia Honoris Gratia ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, że w okresie kadencji Piotra Glińskiego jako ministra kultury, dzięki dofinansowaniom, przeprowadzono związane z kulturą liczne inwestycje, budowy i modernizacje.(PAP)

Autorka: Julia Kalęba

juka/ joz

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się