Certyfikat dla małych księgarni 2025-2026 – rozpoczęto nabór!

Certyfikat dla małych księgarni 2025-2026 – rozpoczęto nabór!

Certyfikat dla małych księgarni 2025-2026 – rozpoczęto nabór!

Udostępnij

 Zahamowanie spadku liczby małych księgarni oraz wzmocnienie ich roli jako instytucji promujących kulturę czytelniczą wśród lokalnych społeczności – to najważniejsze cele programu „Certyfikat dla małych księgarni” realizowanego przez Instytut Książki. Nabór do piątej edycji programu na lata 2025-2026 potrwa do 15 maja br.

 

Lokalne księgarnie są nie tylko miejscami sprzedaży książek, ale także centrami dostępu do kultury, które kształtują literackie gusta lokalnych społeczności i pełnią niebagatelną rolę kulturotwórczą. Instytut Książki od kilku lat stara się je wspierać, realizując program „Certyfikat dla małych księgarni”. W ramach programu księgarnie otrzymują wsparcie finansowe, które pozwala im opłacić bieżące potrzeby, a także rozwijać się i proponować atrakcyjny program dla czytelników i czytelniczek.

– Program „Certyfikat dla małych księgarni” to jedna z naszych kluczowych inicjatyw adresowanych do tych ważnych miejsc na mapie kulturalnej Polski. W momencie dynamicznych przemian w obszarze pola literackiego, które obserwujemy, znaczenie księgarń jest jeszcze większe niż do tej pory. Bez sieci silnych księgarń kameralnych – z bogatą ofertą i ciekawym programem – nie sposób wyobrazić sobie skuteczności jakiejkolwiek polityki proczytelniczej – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki.

To już piąta edycja programu!

Do tej pory w programie wzięły udział 404 księgarnie i antykwariaty z całej Polski, a łączna kwota przyznanego im wsparcia wyniosła prawie 15 mln złotych. Każdy z beneficjentów programu może ubiegać się o wsparcie finansowe w wysokości do 40 tys. zł, które będzie mógł przeznaczyć na promocję księgarni, konsulting i doradztwo, opłatę kosztów stałych utrzymania lokalu, realizację programu proczytelniczego oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia.

Kto może aplikować do programu?

O wsparcie finansowe mogą starać się podmioty prowadzące małe księgarnie stacjonarne – działające poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi – zajmujące się sprzedażą detaliczną, w których co najmniej 45% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, a oferta sprzedażowa kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Wszystkie szczegóły znaleźć można w zakładce programu.

Termin składania wniosków mija 15 maja 2025

Program „Certyfikat dla małych księgarni” wpisuje się w jeden z kluczowych obszarów działalności Instytutu Książki mający na celu wsparcie lokalnych księgarni i antykwariatów w działaniach kulturotwórczych, spajających lokalne społeczności, a tym samym zapewnienie czytelnikom i czytelniczkom równego dostępu do książek, będących  dobrem kultury.

źródło: https://instytutksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się