"Chrobry” – komiksowa opowieść o pierwszym królu Polski z okazji 1000-lecia koronacji

"Chrobry” – komiksowa opowieść o pierwszym królu Polski z okazji 1000-lecia koronacji

"Chrobry” – komiksowa opowieść o pierwszym królu Polski z okazji 1000-lecia koronacji

Udostępnij

W 2025 roku przypada 1000. rocznica koronacji Bolesława I Chrobrego – pierwszego króla Polski. Z tej wyjątkowej okazji powstał komiks Poczet Władców Polski. Chrobry, który przenosi czytelnika w czasy narodzin polskiej państwowości. Album to opowieść o życiu Bolesława: od młodości i pierwszych wyzwań, przez spory polityczne, podboje i zjazd gnieźnieński, aż po najważniejszy moment – królewską koronację w 1025 roku.

 

Komiks został stworzony we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – instytucją, która od lat popularyzuje historię Polski u jej źródeł. Rysunki przygotował Piotr Bednarczyk, a scenariusz napisał Maciej Kur – duet znany m.in. z pracy nad komiksami „Lil i Put” oraz „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody”.

W najbliższą sobotę, 17 maja, podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie o godzinie 12:00 na Scenie Plenerowej nr 1 odbędzie się spotkanie z twórcami komiksu: Maciejem Kurem i Piotrem Bednarczykiem. W dyskusji weźmie również udział dr Michał Bogacki - Dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Komiks „Chrobry” nie jest jedynie suchą relacją historyczną – to narracja, w której tytułowy bohater zostaje ukazany jako człowiek z krwi i kości. Autorzy – scenarzysta Maciej Kur i rysownik Piotr Bednarczyk – skupili się nie tylko na najważniejszych wydarzeniach politycznych, ale też na osobowości Chrobrego. Ukazali go jako postać pełną sprzeczności: ambitnego stratega i bezwzględnego władcę, ale też człowieka, który zmagał się z własnymi słabościami i dylematami.

Scenariusz został skonstruowany tak, by czytelnik mógł nie tylko poznać fakty, ale też przeżyć emocjonującą przygodę, pełną napięcia i dramatycznych momentów, ale niepozbawioną odrobiny humoru. Kur zadbał o to, by historia miała wyraźną strukturę narracyjną, a opowieść prowadziła od formowania się młodego władcy aż po jego największy triumf. Twórcy trzymali się faktów historycznych, konsultując treść z ekspertami z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tam też uzyskali dostęp do licznych materiałów źródłowych i ikonograficznych. – To NIE jest komiks komediowy, ale życie – również to sprzed 1000 lat – nie było pozbawione ironii i codziennych absurdów. Dlatego miejscami pojawiają się drobne żarty i lżejsze momenty. – mówi Maciej Kur. – Chcieliśmy, żeby historia była autentyczna i wciągająca – niezależnie, czy bohaterem jest postać historyczna, czy fikcyjna.

Rysunki Piotra Bednarczyka utrzymane są w realistycznej stylistyce – co było dla artysty nowym, wymagającym doświadczeniem: W trakcie tworzenia komiksu Chrobry, bawiłem się świetnie, chociaż była to praca nie pozbawiona stresów związanych ze sztywnym terminem 1000-lecia koronacji. Nowością było dla mnie przygotowanie komiksu w realistycznej stylistyce, gdyż do tej pory byłem mocno osadzony w cartoonie. O ile często rysuję realistycznie, o tyle w komiksie mierzyłem się z tym pierwszy raz. Było to niełatwe, ale rozwijające doświadczenie, nie tylko ze względu na sam warsztat, ale również w kwestii korzystania ze źródeł i referencji, których nie ma, aż tak dużo jak w przypadku późniejszych epok. W efekcie pracy nad tym projektem nabrałem tylko większego apetytu na tego typu wyzwania.

Komiks „Chrobry” inauguruje nową serię „Poczet Władców Polski”. Album został wzbogacony o szkicownik oraz krótkie posłowie. To świetna lekcja historii podana w nowy i ekscytujący sposób. 

Komiks jest bazą narracyjną wystawy „CHROBRY. Życie i twórczość” prezentowanej w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Wystawa to nie tylko prezentacja historycznych faktów, ale przede wszystkim opowieść o człowieku i władcy, który kształtował początki polskiej państwowości. Bolesław Chrobry ukazany zostaje jako postać złożona – sprytny polityk, mądry strateg, czasem bezwzględny wojownik, a innym razem – wizjoner i dyplomata. Ekspozycja przybliża czasy panowania Bolesława Chrobrego, prezentując autentyczne eksponaty z epoki, a także umożliwia uczestnictwo w interaktywnej grze planszowej, w której zwiedzający biorą udział w wydarzeniach sprzed tysiąca lat. To propozycja skierowana zarówno do pasjonatów historii, jak i rodzin z dziećmi. Wystawę można oglądać do 4 stycznia 2026 roku.

O autorach

Piotr „Bedyk” Bednarczyk – absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP. Rysownik serii „Lil i Put” wyróżnionej w organizowanym przez wydawnictwo Egmont „Konkursie im. Janusza Christy na komiks dla dzieci” oraz współautor oficjalnej kontynuacji kultowego komiksu „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody” i „Opowieści z Mirmiłowa”. Storyboardzista i autor projektów plastycznych do filmów animowanych. Jeżeli właśnie nie czyta, nie wymyśla lub nie rysuje komiksów, to prawdopodobnie prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży z ich tworzenia.

Maciej „Maiki” Kur – z wykształcenia scenarzysta (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie) i magister animacji (warszawska ASP, Wydział Sztuki Mediów). Współtwórca seriali animowanych oraz filmów dokumentalnych. Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Pisze scenariusze do kontynuacji serii „Kajko i Kokosz: Nowe Przygody” i „Opowieści z Mirmiłowa”. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E.C. Segar, Alan Moore i Janusz Christa.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie to wyjątkowe miejsce, w którym prezentowana jest historia narodzin polskiej państwowości, losy pierwszych władców oraz ich dokonania. To właśnie tutaj, w gnieźnieńskiej katedrze, w 1025 roku Bolesław Chrobry jako pierwszy władca Polski został koronowany na króla. W 2025 roku przypada 1000. rocznica tego wydarzenia – symbolicznego zwieńczenia jego rządów. Panowanie Chrobrego to okres dynamicznej ekspansji i wzrostu znaczenia młodego państwa. Władca nie tylko umocnił kraj i skutecznie bronił jego granic, ale też poszerzał swoje wpływy, zdobywając nowe ziemie. Koronacja Bolesława przypieczętowała niezależność Polski i potwierdziła jej pozycję na arenie europejskiej. Tegoroczna rocznica to wyjątkowa okazja do przypomnienia wielkich czynów naszego pierwszego króla – od przejęcia władzy, przez zjazd gnieźnieński, aż po zwycięskie kampanie i koronację. Pamięć o tych wydarzeniach jest świadectwem tego, jak kształtowała się Polska i jak wielką rolę odegrali jej pierwsi władcy. Zachęcamy do poznania historii Bolesława Chrobrego poprzez komiks oraz do odwiedzenia Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – miejscu, w którym wszystko się zaczęło.

Informacja nadesłana


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się