"Chrzęsne - literackie serce Mazowsza", „Ścieżka obok drogi”.

"Chrzęsne - literackie serce Mazowsza", „Ścieżka obok drogi”.

Chrzęsne - literackie serce Mazowsza" - Inauguracja programu na 2017

Udostępnij

21 września 2017 r. rusza 2. edycja programu literacko-edukacyjnego „Chrzęsne – literackie serce Mazowsza” organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Powiat Wołomiński.

Wieczór inauguracyjny 21 września, w związku z Rokiem Józefa Piłsudskiego, rozpocznie się występem znakomitej aktorki Ewy Dałkowskiej, która przeczyta fragmenty wspomnień o Marszałku z książki Kazimiery Iłłakowiczówny „Ścieżka obok drogi”. Podczas inauguracji zostanie przedstawiony cały, bogaty program wszystkich wydarzeń planowanych od września do grudnia 2017 roku w Pałacu w Chrzęsnem. Tak jak w zeszłym roku, składa się on z kilku bloków tematycznych przygotowanych z myślą o odbiorcach w różnym wieku, ale ze szczególną troską o najmłodszych, których organizatorzy chcą zarazić pasją czytelniczą.

Tym razem cykl spotkań dla dzieci przebiegnie pod hasłem „Pisane i rysowane” i wezmą w nim udział pisarze, ilustratorzy książek i aktorzy: Joanna Olech, Grzegorz Kasdepke, Daniel de Latour, Michał Rusinek, Joanna Rusinek i Jarosław Boberek. Jednym z gości będzie aktorka i właścicielka cenionego wydawnictwa audiobooków Edyta Jungowska, która wprowadzi dzieci w świat wspaniałej literatury i niezapomnianych bohaterów – Pippi Pończoszanki, Karlssona i Emila, a także zdradzi sekrety sztuki nagraniowej.

O sztuce lektorskiej i sztuce głośnego czytania będzie również mówiła znana polska lektorka Krystyna Czubówna, która już po raz drugi pojawi się w Chrzęsnem – tym razem jako prowadząca warsztaty czytania i wymowy dla młodzieży. Razem z nią uczestnicy zajęć wezmą udział w maratonie czytania „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Wykład o poemacie wygłosi jego wielbiciel i zarazem kolekcjoner wydań „Pana Tadeusza” profesor Jerzy Bralczyk.

Chrzęsne w tym roku odwiedzą także inni słynni popularyzatorzy wiedzy o języku polskim – profesor Jan Miodek, profesor Katarzyna Kłosińska, Michał Rusinek, Mirosław Oczkoś i Bartosz Chaciński. Usłyszymy zatem o „języku wyczesanej polszczyzny”, „pypciach na języku” oraz o sztuce mówienia bez bełkotania i faflunienia. Spotkania te odbędą się w ramach dotacji z programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury.

Nieprzypadkowo motto tegorocznej edycji, które brzmi – „Tylko szczęście jest prawdziwym życiem…”, stanowi cytat z wiersza polskiej poetki Zuzanny Ginczanki – jednej z bardziej utalentowanych, a jednocześnie niedocenionych kobiet piszących w dwudziestoleciu międzywojennym. W marcu 2017 roku minęła setna rocznica urodzin tej wyjątkowo barwnej a zarazem tragicznej, niedawno odkrytej na nowo artystki. Jej sylwetka i twórczość zostaną upamiętnione w sposób szczególny – premierą multimedialnego, opartego na wierszach poetki, spektaklu „Mądrość jak rozkosz” w wykonaniu Katarzyny Herman, w którym wykorzystano m.in. fragmenty zdjęć dokumentalnych i nagrań. Wieczór poświęcony artystce, zorganizowany we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie, poprowadzą poeta i eseista Jarosław Mikołajewski oraz Angelika Kuźniak – autorka nagradzanych książek biograficznych, takich jak „Papusza”, „Czarny Anioł” i „Stryjeńska. Diabli nadali”.

Drugą ważną postacią artystyczną w programie 2017 roku w Chrzęsnem będzie jeden z najwybitniejszych twórców polskiego filmu – Andrzej Wajda, któremu został poświęcony blok literacko-filmowy „Odejścia i powroty”. W pierwszą rocznicę śmierci tego wielkiego reżysera organizatorzy pragną przypomnieć kilka jego ekranizacji literackich, które weszły już do historii polskiego i światowego kina. Zobaczymy m.in. takie dzieła, jak: „Brzezina”, „Krajobraz po bitwie”, „Tatarak” i kultowy już „Popiół i diament”. Gospodarzem cyklu jest dziennikarz i pisarz Remigiusz Grzela, który przybliży sylwetkę Andrzeja Wajdy poprzez rozmowy z aktorami – twórcami niezapomnianych kreacji w filmach Mistrza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Stanisława Celińska, Olgierd Łukaszewicz oraz dziennikarka i pisarka Dorota Karaś – autorka wydanej niedawno i już głośnej książki biograficznej o Zbigniewie Cybulskim „Zbigniew Cybulski. Podwójne salto”.

Cykl „Odejścia i powroty” to nie jedyny wątek filmowy w programie. Ważnym elementem tegorocznej oferty jest konkurs na scenariusz filmowy dla młodzieży, organizowany z Filmoteką Narodową, Wydziałem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i fundacją językową Pro.pl. Uczestnicy konkursu będą mieli okazję do zdobycia nowych umiejętności i poznania arkanów sztuki filmowej bezpośrednio od specjalistów, podczas warsztatów pt. „Jak zmieniał się język filmu. Od kina niemego do dźwiękowego”. Laureaci otrzymają wyjątkowe nagrody filmowe i książkowe oraz wezmą udział w wycieczce do Filmoteki Narodowej.

Na zakończenie programu organizatorzy zaplanowali niespodziankę – jubileuszowy wieczór poświęcony wybitnej, związanej także z Mazowieckim Instytutem Kultury, aktorce – Mai Komorowskiej, która w tym roku obchodzi swoje 80. urodziny. Podczas wieczoru odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Zanussim i pokaz zrealizowanego w 1971 roku filmu „Za ścianą”, z niezwykłą kreacją Mai Komorowskiej w roli głównej. Specjalnymi gośćmi będą przyjaciele aktorki, wśród nich jej studenci, znani aktorzy, reżyserzy i twórcy literatury.

Zatem już teraz zapraszamy do Pałacu w Chrzęsnem na spotkania z literaturą i sztuką, na rozmowy o książkach i filmach z ich twórcami, na wieczory artystyczne i oczywiście na słuchowiska Teatru Polskiego Radia, których także w tym roku nie zabraknie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty, na cykle dziecięce i młodzieżowe od września będą prowadzone zapisy w szkołach powiatu wołomińskiego.

Szczegółowy program poznamy 21 września podczas inauguracji.

Główny organizator: Mazowiecki Instytut Kultury.

Współorganizatorzy: Powiat Wołomiński, Pałac w Chrzęsnem.

Aktualne informacje: fb/Literackie Serce Mazowsza


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się