Wydawnictwo Jedność
"Tragiczny los artysty. Artur Grottger – Franciszek Wyspiański – Stanisław Wyspiański", prof. Franciszek Ziejka

"Tragiczny los artysty. Artur Grottger – Franciszek Wyspiański – Stanisław Wyspiański", prof. Franciszek Ziejka

Ciekawa publikacja Universitasu: "Tragiczny los artysty. Artur Grottger – Franciszek Wyspiański – Stanisław Wyspiański"

Udostępnij

Krakowie wydawnictwo Universitas poleca Państwa uwadze książkę prof. Franciszka Ziajki pt. "Tragiczny los artysty. Artur Grottger – Franciszek Wyspiański – Stanisław Wyspiański".

Nota o książce:

Autor przedstawia losy trzech artystów: Artura Grottgera, Franciszka Wyspiańskiego i jego syna – Stanisława. Dwóch z nich zazdrośni o sławę bogowie zabrali do siebie wyjątkowo szybko: Artur Grottger zmarł w wieku 30 lat, a Stanisław Wyspiańskim mając lat 38. Ojciec autora Wesela, Franciszek Wyspiański, przeżył wprawdzie 65 lat, ale przestał tworzyć w wieku lat 40. Dramat tych twórców przypomina setki innych „wybrańców bożych” od niepamiętnych wieków zabieranych z tego świata w wieku młodzieńczym. Historie trzydziestu z nich przywołano w obszernej rozprawie wstępnej. Mamy nadzieję, że Czytelnik z równą jak autor tej książki pasją zanurzy się w materiałach źródłowych ukazujących tragedię dwóch artystów znanych (Artura Grottgera i Stanisława Wyspiańskiego) i jednego mało znanego (Franciszka Wyspiańskiego), ale z wielu względów również zasługującego na pamięć potomnych.
 
Kilka słów o autorze:
 
Franciszek Ziejka (ur. 1940), profesor honorowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk literatury i kultury polskiej, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1999–2005, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w latach 2002–2005, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (od 2005 roku). Przez osiem lat wykładał w uniwersytetach francuskich i portugalskich. Bada przede wszystkim dzieje literatury i kultury polskiej czasów narodowej niewoli. Autor kilkuset artykułów i około 20 książek naukowych, w tym: „Wesele” w kręgu mitów polskich (1977), "Złota legenda chłopów polskich" (1984), "Paryż młodopolski" (1993), "Nasza rodzina w Europie" (1995), "Miasto poetów" (2005), "Moja Portugalia" (2008), "Mistrzowie słowa i czynu" (2011), "Polska poetów i malarzy" (2011), "Jan Paweł II i polski świat akademicki" (2014), "W drodze do sławy" (2015). W druku znajduje się obecnie książka "Podróże pisarzy".
 
Tytuł: Tragiczny los artysty. Artur Grottger – Franciszek Wyspiański – Stanisław Wyspiański
Autor: Franciszek Ziejka
Kategorie: historia sztuki
wersja: książka papierowa
Wydawca: wydawnictwo Universitas
Miejsce i rok wydania: Kraków, premiera: 28 luty 2019
Wydanie: I
Objętość: 504 strony
Format: 150x235
Oprawa: miękka
ISBN: 97883-242-3492-9
Cema katalogowa:49, 00 zł
 Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się