Co dalej ze Stacją Literatura?

Co dalej ze Stacją Literatura?

Co dalej ze Stacją Literatura?

Udostępnij

Wczoraj poznaliśmy decyzję Pana Ministra Piotra Glińskiego w sprawie odwołania od nieprzyznania dotacji na Stację Literatura w latach 2021–2023. Niestety festiwal nie otrzymał dotacji na kolejne trzy lata. Przyznane zostało wsparcie tylko na ten rok w wysokości mniejszej niż połowa wnioskowanej kwoty.

Budżet, jakim w tej chwili dysponują organizatorzy (licząc także obecną kwotę w prowadzonej zbiórce), jest najniższy od 2003 roku (czyli ostatniego festiwalu w Legnicy) i uniemożliwia tak naprawdę przeprowadzenie wydarzenia, które ma charakter wielomiesięcznego projektu.

Twórcy festiwalu mieli nadzieję na decyzję, która uwzględniłaby prawdziwy dorobek, pozycję i unikalność Stacji Literatura (dawnego Fortu i Portu Literackiego). Mogło się wydawać, że niesamowita reakcja festiwalowej publiczności na odmowę udzielenia wsparcia oraz bezprecedensowy list podpisany przez 34 dyrektorów i przedstawicieli najważniejszych festiwali i instytucji z 22 krajów będą miały wpływ na przyznanie trzyletniej dotacji „najstarszemu metrykalnie, ale najmłodszemu duchem festiwalowi literackiemu w Polsce”, choćby na takim poziomie, jak w latach 2018–2020. Tak niestety się nie stało.

Organizatorzy prowadzą od wczoraj rozmowy z partnerami, zaproszonymi autorkami i autorami. Wszyscy są zdeterminowani, aby doprowadzić do realizacji festiwalu w pierwotnym terminie, tj. 24–26 czerwca.Dalszy los festiwalu zależny jest już tak naprawdę do zbiórki „Ratujemy Pracownie Stacji Literatura” prowadzonej na stronie zrzutka.pl. Na ten moment udało się już zebrać 50% niezbędnej kwoty do przeprowadzenia zajęć warsztatowych na żywo dla 231 osób w piętnastu grupach w ramach siedmiu projektów.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się