Warszawskie Targi Książki

Warszawskie Targi Książki

Co się działo na Warszawskich Targach Książki? cz.1

Udostępnij

Zakończyły się Warszawskie Targi Książki. Cykl "Co się działo na Warszawskich Targach Książki" jest skrótem wydarzeń, na których byliśmy obecni.

Nowa przestrzeń słowa – nowatorski sposób realizacji audiobooków.

Słowa zapisane, a wypowiadane przez aktorów to rzecz zupełnie inna. Potrzeba ogromnego wysiłku i pracy, aby za pomocą dźwięku przekazać treść nie psując klimatu powieści. Nagrywając słuchowiska zarówno reżyser, jak i aktorzy muszą o tym pamiętać. O tajnikach pracy nad audiobookami rozmawiali reżyser Krzysztof Czekot i dziennikarz radiowy Tomasz Sekielski. Sposobów na stworzenie dobrego audiobooka jest wiele. Jedni preferują wielkie, spektakularne słuchowiska z obsadą liczącą dziesiątki aktorów, setki godzin nagrań i efektów specjalnych. Inni natomiast preferują rozwiązania minimalistyczne, gdzie muzyka i lektor odgrywają główną rolę. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku najważniejsze jest oddanie ducha książki, tak aby słuchacz był w stanie uwierzyć i całkowicie zatracić się w świecie przedstawionym. (MK)

Jak czytać książki?

Im szybciej czytamy, tym mniej rozumiemy – tego nie dowiemy się z reklam szybkiego czytania, którymi ciągle bombardują nas media. Szybkie czytanie nie zawsze idzie w parze ze zrozumieniem treści, z czytaniem efektywnym, gdyż bardzo często wiąże się to z omijaniem tekstu. Nie jest to spowodowane źle zastosowaną metodą czy umiejętnościami, ale ograniczeniami naszego mózgu do przetrwarzania informacji. O tym jak dobrze czytać opowiedział Tomasz Boczoń z Fundacji Zaczytani.org, która poprzez rozmaite aktywności czytelnicze wspiera pacjentów szpitali w całej Polsce. Na koniec spotkania, w ramach ciekawostki uczestnicy dowiedzieli się o sposobie na rozmawianie o książkach, których się nigdy nie czytało. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w książce "Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? Autorstwa Pierre Bayard. Zapraszamy również na stronę fundacji www.zaczytani.org. (MK)

 

 

Zagraj w książkę!

Gry komputerowe cieszą się coraz większą popularnością, nic więc dziwnego, że wydawcy coraz częściej sięgają po nowatorskie, z punktu widzenia rynku książki, rozwiązania, które w przemyśle gier video są na porządku dziennym. Rozwiązania te mają za zadanie pobudzić wyobraźnię i zwiększyć interakcję czytelnika z tekstem. Dzieje się to poprzez tworzenie i rozgrywanie mobilnych gier miejskich na podstawie wybranych książek czy towarzyszenie bohaterom literackim w interaktywnym spacerze po międzywojennej Warszawie. W Polsce temat gamifikacji jest nowy, jednak w maju 2016 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zorganizowała Mobilną Grę Miejską, która pozwoliła uczestnikom towarzyszyć Sherlockowi Holmesowi w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych na terenie Gdańska. Nowe narzędzia do budowania zaangażowania czytelnika skierowane są głównie do młodszych odbiorców i mają za zadanie przeniesienie choć części sukcesów branży video na książki.

 

W sieci o książkach – badanie czytelników

Jak przypomina organizator — współne przedsięwzięcie badawcze portalu lubimyczytać i Polskiej Izby Książki nie miało na celu sprawdzenia, czy Polacy czytają książki, ale w jaki sposób i jakie zachowania temu towarzyszą. Tegoroczna edycja przeprowadzona była w dniach 20-28.04.2017, w badaniu wzięło udział 6 067 internautów, byli to głównie użytkownicy portalu LubimyCzytać i mediów społecznościowych. Druga edycja dostarczyła organizatorom wiele odmiennych, w stosunku do zeszłorocznej, wniosków, jak również powieliła kilka niezmiennych schematów. Z badania jednoznacznie wynika, że zdecydowana większość miłośników książek to nadal kobiety (82,5 proc.). Zwiększyła się natomiast świadomość czytelnicza internautów, są bardziej wybredni i wymagający. Coraz więcej ludzi szuka informacji o książce w internecie. Ogromną popularnością cieszą się serwisy tematyczne tj. LubimyCzytać (87 proc.) księgarnie internetowe (71,2 proc.) i blogi (56,2 proc). Jednak przy wyborze książek nadal kierujemy się głównie własnymi zainteresowaniami (94,9 proc.), fachowymi rekomendacjami (69,4 proc) i poleceniami znajomych (59,2 proc). O przeczytanych książkach rozmawiamy głównie z przyjaciółmi i członkami rodziny, rzadziej znajomymi z pracy. Zdecydowana większość (59 proc.) czytelników odpowiedziało, że czyta więcej niż 20 tytułów rocznie.

Pełne wyniki badań znajdują się w serwisie LubimyCzytać.pl (MK)

 

 

Twoje archiwalia są też potrzebne!

Ośrodek Karta zajmuje się dokumentowaniem, gromadzeniem i upowzechnianiem najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej oraz promowaniem wszystkich oddolnych ruchów niezależnej archiwistyki, dostarczając im niezbędną wiedzę i narzędzia. Poprzez swoje działania stara się wpływać na społeczeństwo, tak aby budować świadomość niezbędną do zachowania dziedzictwa kulturowego w Polsce i na świecie. Niezwykle istotne jest zwiększenie dostępu do dóbr kultury społeczeństwu i przyszłym pokoleniom, dlatego fundacja podkreśla, że tylko digitalizacja dziedzictwa kulturowego, zarówno narodowego, jak i zwykłych, rodzinnych archiwów, jest gwarancją na przetrwanie próby czasu, co jest niezwykle ważne, jeśli chcemy bo skrzystały z tego przyszłe pokolenia. (MK)

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się