CopyCamp 2017 - the Internet of Copyrighted Things

CopyCamp 2017 - the Internet of Copyrighted Things

CopyCamp 2017 - the Internet of Copyrighted Things - międzynarodowa konferencja o społecznych i ekonomicznych aspektach prawa autorskiego

Udostępnij

W dniach 28 i 29 września w Warszawie odbędzie się już po raz szósty międzynarodowa konferencja CopyCamp organizowana przez fundację Nowoczesna Polska.
To konferencja o prawie, ale nie konferencja prawnicza. Tegoroczna edycja skupia się na praktycznym znaczeniu rosnącego wykorzystania cyfrowych informacji i danych. Prawa związane z tą niematerialną zawartością mogą służyć do wpływania na nasze zachowania. Zjawisko to dotyka nie tylko obszarów tradycyjnie kojarzonych z prawem autorskim, jak np. kultury, edukacji, nauki czy technologii, ale też występuje w takich obszarach jak zdrowie, medycyna, czy żywność.

W tym roku na CopyCampie organizatorzy zgromadzili grono 60 międzynarodowych prelegentów reprezentujących taką właśnie szeroką perspektywę. Wystąpi m.in. Julia Reda, posłanka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Piratów, która otworzy sesję wystąpień poruszających rozmaite tematy związane z trwającą reformą prawa autorskiego UE. James Love, dyrektor Knowledge Ecology International, będzie mówił o propozycji międzynarodowej współpracy w zakresie publicznego wsparcia badań nad lekami na raka. Ariele Elia, kuratorka z nowojorskiego Fashion Institute of Technology, wystąpi z prelekcją dotyczącą zapożyczeń w modzie. Nick Briz oraz Antonio Roberts, artyści i performersi, którzy w swojej twórczości wykorzystują możliwości jakie stwarzają nowe media i technologie, opowiedzą o swoich praktycznych doświadczeniach z prawem autorskim.

Aaron Perzanowski, autor książki „The End of Ownership” opowie o wpływie prawa autorskiego na prawo własności. Krishna Ravi Srinivas opowie z kolei o tym jak idea open source jest wykorzystywana w rolnictwie do przeciwdziałania problemom wynikającym ze stosowania praw wyłącznych do nasion. W programie są także sesje poświęcone takim tematom jak dygitalizacja dziedzictwa, praktyki funkcjonowania formalnych i nieformalnych instytucji kultury, ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego, jak również maszynowej analizie tekstów i danych.

W ramach CopyCampu odbędą się też praktyczne, interaktywne warsztaty. Zespół praktyków z Duńskiego Muzeum Narodowego poprowadzi warsztat o dygitalizacji narodowego dziedzictwa. Naukowcy i analitycy danych będą z kolei mieli do dyspozycji warsztaty o otwartym licencjonowaniu danych oraz o praktycznym wykorzystaniu narzędzi open source do przetwarzania danych biomedycznych. Natomiast dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu wypalenia, przygotowaliśmy warsztat prowadzony przez współzałożyciela inicjatywy Hacking with Care. Aktywiści zainteresowani brukselskim procesem legislacyjnym będą mogli wziąć udział w minigrze fabularnej o reformie prawa autorskiego UE oraz porównać zakres swobód użytkowników w różnych krajowych przepisach. Wreszcie, autorzy, artyści oraz wydawcy muzyczni będą mogli wziąć udział w warsztacie o zarządzaniu prawami oraz promowaniu własnej twórczości na YouTube, prowadzonym przez przedstawicielkę zespołu tego serwisu.

Wstęp na CopyCamp i warsztaty jest wolny, wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja na stronie http://copycamp.pl. Konferencja odbędzie się w Kinie Praha, a warsztaty w Centrum Kreatywności Targowa.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

 Partnerzy strategiczni konferencji: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Google, ZIPSEE Cyfrowa Polska oraz Mozilla Foundation.

CopyCamp jest organizowany także w partnerstwie z: EDRi, OpenForum Europe, Open Knowledge International, ifrOSS, Free Software Foundation Europe, Creative Commons, Communia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się