CopyCamp 2017 - the Internet of Copyrighted Things - międzynarodowa konferencja o społecznych i ekonomicznych aspektach prawa autorskiego
W dniach 28 i 29 września w Warszawie odbędzie się już po raz szósty międzynarodowa konferencja CopyCamp organizowana przez fundację Nowoczesna Polska.
To konferencja o prawie, ale nie konferencja prawnicza. Tegoroczna edycja skupia się na praktycznym znaczeniu rosnącego wykorzystania cyfrowych informacji i danych. Prawa związane z tą niematerialną zawartością mogą służyć do wpływania na nasze zachowania. Zjawisko to dotyka nie tylko obszarów tradycyjnie kojarzonych z prawem autorskim, jak np. kultury, edukacji, nauki czy technologii, ale też występuje w takich obszarach jak zdrowie, medycyna, czy żywność.
W tym roku na CopyCampie organizatorzy zgromadzili grono 60 międzynarodowych prelegentów reprezentujących taką właśnie szeroką perspektywę. Wystąpi m.in. Julia Reda, posłanka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Piratów, która otworzy sesję wystąpień poruszających rozmaite tematy związane z trwającą reformą prawa autorskiego UE. James Love, dyrektor Knowledge Ecology International, będzie mówił o propozycji międzynarodowej współpracy w zakresie publicznego wsparcia badań nad lekami na raka. Ariele Elia, kuratorka z nowojorskiego Fashion Institute of Technology, wystąpi z prelekcją dotyczącą zapożyczeń w modzie. Nick Briz oraz Antonio Roberts, artyści i performersi, którzy w swojej twórczości wykorzystują możliwości jakie stwarzają nowe media i technologie, opowiedzą o swoich praktycznych doświadczeniach z prawem autorskim.
Aaron Perzanowski, autor książki „The End of Ownership” opowie o wpływie prawa autorskiego na prawo własności. Krishna Ravi Srinivas opowie z kolei o tym jak idea open source jest wykorzystywana w rolnictwie do przeciwdziałania problemom wynikającym ze stosowania praw wyłącznych do nasion. W programie są także sesje poświęcone takim tematom jak dygitalizacja dziedzictwa, praktyki funkcjonowania formalnych i nieformalnych instytucji kultury, ponowne wykorzystanie informacji sektora publicznego, jak również maszynowej analizie tekstów i danych.
W ramach CopyCampu odbędą się też praktyczne, interaktywne warsztaty. Zespół praktyków z Duńskiego Muzeum Narodowego poprowadzi warsztat o dygitalizacji narodowego dziedzictwa. Naukowcy i analitycy danych będą z kolei mieli do dyspozycji warsztaty o otwartym licencjonowaniu danych oraz o praktycznym wykorzystaniu narzędzi open source do przetwarzania danych biomedycznych. Natomiast dla wszystkich tych, którzy cierpią z powodu wypalenia, przygotowaliśmy warsztat prowadzony przez współzałożyciela inicjatywy Hacking with Care. Aktywiści zainteresowani brukselskim procesem legislacyjnym będą mogli wziąć udział w minigrze fabularnej o reformie prawa autorskiego UE oraz porównać zakres swobód użytkowników w różnych krajowych przepisach. Wreszcie, autorzy, artyści oraz wydawcy muzyczni będą mogli wziąć udział w warsztacie o zarządzaniu prawami oraz promowaniu własnej twórczości na YouTube, prowadzonym przez przedstawicielkę zespołu tego serwisu.
Wstęp na CopyCamp i warsztaty jest wolny, wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja na stronie http://copycamp.pl. Konferencja odbędzie się w Kinie Praha, a warsztaty w Centrum Kreatywności Targowa.
Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji oraz Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
Partnerzy strategiczni konferencji: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Google, ZIPSEE Cyfrowa Polska oraz Mozilla Foundation.
CopyCamp jest organizowany także w partnerstwie z: EDRi, OpenForum Europe, Open Knowledge International, ifrOSS, Free Software Foundation Europe, Creative Commons, Communia.