Coraz bliżej certyfikacji księgarń?

Coraz bliżej certyfikacji księgarń?

Coraz bliżej certyfikacji księgarń?

Udostępnij

To, co powinno zrobić teraz państwo przy wsparciu Instytutu Książki, to wprowadzić certyfikację księgarń, nad którą już pracujemy do dłuższego czasu. Temat trochę przepadł w zawirowaniach politycznych natomiast to jest ważna rzecz, którą należy zrobić” – powiedziała Anna Karczewska, inicjatorka ruchu Książki Kupuję Kameralnie, w trakcie dyskusji online 24 maja.

Spotkanie zorganizowała Spółdzielnia Ogniwo, a jego tematem przewodnim była ustawa o ochronie rynku książki. Na temat projektu oraz możliwych rozwiązań, które mogłyby wesprzeć księgarnie, dyskutowali także: Alicja Gdańska, współwłaścicielka Księgarni Gdańscy, Zygmunt Miłoszewski i Juan Diego Ramirez, współwłaściciel wydawnictwa Claroscuro.

Anna Karczewska, która jest w zespole opracowującym projekt certyfikacji księgarń, opowiadała o jego założeniach. “Instytut Książki z Ministerstwem Kultury będą dawały ‘gwiazdki’ księgarniom, które spełnią pewne wymagania, np. pełnią rolę kulturotwórczą, organizują wydarzenia, mają określoną liczbę woluminów, udzielają się w społecznościach lokalnych itd. Tych wymagań jest dość dużo. Księgarnie  te będą dostawały preferencyjne warunki w programach ministerialnych, a poza tym może się uda zrobić tak, aby to z tych księgarń urzędy i biblioteki musiały kupować książki, co byłoby gigantyczną pomocą finansową. A poza tym księgarnie dostawałyby pieniądze na te rzeczy, na które nie mogą otrzymać dofinansowania w programach  typu ‘Partnerstwo dla książki’, np. na remont, regały, promocję, kupienie sprzętu to organizowania spotkań online”.

Całe spotkanie można obejrzeć tutaj.

Zapowiedź pomocy księgarniom ze strony resortu kultury pojawiła się rok temu, w maju 2020 roku, po posiedzeniu Zespołu Antykryzysowego ds. Rynku Książki przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak informowaliśmy wówczas, “w podsumowaniu obrad minister Gawin podkreśliła konieczność większej interwencyjnej roli państwa na rynku książki, plan powrotu księgarń na mapę Polski wraz z programem ich certyfikacji i zaangażowania samorządów oraz zwiększenie zakupów ambitniejszych tytułów do bibliotek, a także rozważenie przygotowania w MKiDN nowego projektu ustawy o książce”.

 
Autor: ET
 
źródło: https://rynek-ksiazki.pl

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się