"Cosmos-Cosmos",  wg. Witolda Gombrowicza

"Cosmos-Cosmos", wg. Witolda Gombrowicza

Cosmos-Cosmos wg Gombrowicza w katedrze w Vence

Udostępnij

Performens słowno-muzyczny "COSMOS-COSMOS" na podstawie "Kosmosu" Witolda Gombrowicza będzie można zobaczyć w piątek w Cathedrale Notre Dame de la Nativite w Vence - poinformowało MKiDN. Przedsięwzięcie jest częścią programu kulturalnego otwarcia muzeum polskiego pisarza we Francji.

Ten performens nie jest ani spektaklem teatralnym, ani czytaniem performatywnym. To muzyczność "Kosmosu" rozpisana na jednego aktora, dwóch perkusistów i światło. Gombrowicz skrupulatnie rozpracował w <Kosmosie> relację między tematem powieści a rytmicznymi i muzycznymi aspektami tekstu, zatem słuchanie <Kosmosu> może być w tym wypadku znaczące" - powiedział autor libretta i dramaturgii Michał Libera.

Jak mówił, "główne założenie polega na, ni mniej, ni więcej, tylko wysunięciu na pierwszy plan dźwiękowych elementów pisanego tekstu w relacji do tego tekstu filozoficznej zawartości".

Pozostali twórcy performensu to Tomasz Nosiński (głos), Ingar Zach i Le Quan Ninh (instrumenty perkusyjne) oraz Jacqueline Sobiszewski (światło). Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Przestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza została otwarta 23 września br. we francuskim mieście Vence, w willi Alexandrine - w tym samym miejscu, w którym pisarz przez kilka lat mieszkał ze swoją żoną. Placówka powstała dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ministerstwo kultury podkreśla, że prezentowana w Vence ekspozycja pokazuje skomplikowaną i wieloznaczną osobowość Witolda Gombrowicza, idącego pod prąd głównego nurtu; człowieka niepokornego, burzącego zastałe stereotypy myślowe. "Jednocześnie człowieka, który doświadczył samotności na emigracji, biedy, choroby i odrzucenia" - przypomniano na stronie ministerstwa.

MKiDN podkreśla, że zadaniem autorów wystawy "nie było zaprezentowanie gotowej sylwetki pisarza, lecz umożliwienie widzom wejścia w interakcję z Gombrowiczem, prowokując go do własnych przemyśleń. Wstęp do muzeum przez cały rok będzie bezpłatny".

Witold i Rita Gombrowiczowie zamieszkali na drugim piętrze Willi Alexandrine przy Place du Grand Jardin 36 - 24 października 1964 r. Mieli do swojej dyspozycji trzy wynajęte pokoje, "pięć balkonów, cztery widoki, trzy kominki" - jak opisywał sam Gombrowicz.

MKiDN zwraca uwagę, że to w tym miejscu polski pisarz ukończył powieść "Kosmos", która zdobyła międzynarodową nagrodę literacką Formentor, a także rozpoczął prace nad "Operetką" i kontynuował trzeci tom swojego dziennika Paryż-Berlin.

Gombrowicz zmarł w Vence 25 lipca 1969 r. Został pochowany na miejskim cmentarzu przy av. Colonel Meyere.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się