wykłady, Sztuka Książki

wykłady, Sztuka Książki

Cykl wykładów i spotkań: Sztuka książki

Udostępnij

SZTUKA KSIĄŻKI to cykl wykładów i spotkań przybliżających najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem graficznym – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Prowadzący – doświadczeni projektanci i teoretycy tematu – omówią zasady sztuki projektowania i zwrócą uwagę na relację tekstu i obrazu.

W środę 14 czerwca o godzinie 17.00 odbędzie się wykład i spotkanie z kolektywem graficznym Distort Visual (Aleksandra Ilkiewicz, Przemek Hoffer i Borys Kosmynka), który od 2010 roku współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Typografia najdynamiczniej rozwija się dziś głównie w przestrzeni cyfrowej. Nie jest związana jedynie z drukiem. Czcionka w prezentowanych składach funkcjonuje jako nośnik dla farby drukarskiej. Pozostawiony ślad drukarski na odbitce kształtowany jest poprzez odpowiednio ustawiony docisk, precyzyjne wykonanie i umiejscowienie składu w ramie czy równomiernie naniesioną farbę. Wraz z odrodzeniem się klasycznego podejścia do typografii powraca nastawienie na piękno formy literniczej, dbałość o wykonanie i szczegół oraz zastosowanie odpowiednich materiałów i technik. Zasadniczym tematem prezentacji i dyskusji będzie relacja między sztuką a rzemiosłem.

Distort Visual to kolektyw graficzny, który tworzą Aleksandra Ilkiewicz, Przemek Hoffer i Borys Kosmynka. Kolektyw skupia swoje działanie na pograniczu projektowania graficznego, typografii i sztuki drukarskiej z elementami typografii klasycznej i technikami warsztatowymi, między innymi drukiem płaskim i litografią. Od 2010 roku współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, gdzie prowadzi warsztat zecerski. Realizuje projekty typograficzne, obejmujące proces odlewania czcionek, skład zecerski, druk, oraz ręcznie wykonaną oprawę introligatorską. Istotą działań kolektywu jest połączenie technik klasycznych z poszukiwaniami nowoczesnej formy w projektowaniu krojów pism, customowym letteringu czy składzie tekstu.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Cykl wpisuje się w działania Biblioteki MOCAK-u dotyczące przenikania się sfer sztuki i literatury, a także nawiązuje do artystycznych poszukiwań twórców z Kolekcji MOCAK-u.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się