Czeska odsłona Szkoły Nowych Tłumaczy w obiektywie Daniela Bednarza

Czeska odsłona Szkoły Nowych Tłumaczy w obiektywie Daniela Bednarza

Czeska odsłona Szkoły Nowych Tłumaczy w obiektywie Daniela Bednarza [wideo]

Udostępnij

Dziś zakończyła się czwarta odsłona projektu Instytutu Książki Szkoła Nowych Tłumaczy, skierowana tym razem do tłumaczy na język czeski przed debiutem przekładowym.

We wtorek, 16 listopada, czworo uczestników Szkoły Nowych Tłumaczy przyjechało do Krakowa, aby przygotowywać się do swoich przekładowych debiutów. Przez 10 dni mierzyli się z tłumaczeniowym wyzwaniem, jakim niewątpliwie jest książka Wita Szostaka „Cudze słowa”. Początkujący tłumacze mieli okazję w ubiegłym tygodniu spotkać się autorem i zapytać o interesujące ich kwestie. Spotkanie poprowadził Krzysztof Cieślik z Instytutu Książki.

Przed dwoma tygodniami uczestnicy wzięli udział w warsztatach translatorskich, które odbywały się w formule wirtualnej. Zajęcia prowadził Jan Jeništa, na co dzień pracujący na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. Tę część projektu koordynował Instytutu Polski w Pradze.

W czasie krakowskiej odsłony Szkoły Nowych Tłumaczy czescy adepci sztuki przekładu ćwiczyli pod czujnym okiem mentora – Martina Veselki. Ponadto wzięli oni udział w warsztatach językowych i wykładach o polskiej literaturze współczesnej.

Podczas pobytu w Krakowie uczestnicy, oprócz tajemnic translatoryki, mogli poznać bliżej polską kulturę i poczuć atmosferę miasta.

Była to już czwarta Szkoły Nowych Tłumaczy. Wcześniejsze edycje prowadzone były w Izraelu, Rosji i krajach arabskich.

Poniżej przedstawiamy relację Daniela Bednarza i Krzysztofa Cieślika:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się