Halina Poświatowska

Halina Poświatowska,

Częstochowa czci pamięć Haliny Poświatowskiej w 50. rocznicę jej śmierci

Udostępnij

Koncerty, spotkania, prezentacja nieznanych wcześniej pamiątek związanych z poetką – tak Częstochowa czci 50. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej, która przypada 11 października. Na jej grobie na cmentarzu św. Rocha zostaną w środę także złożone kwiaty.

Obchody rozpoczęły się już w poniedziałek od koncertu Janusza Radka, który zaśpiewał utwory z poezją Haliny Poświatowskiej. Na wtorek zaplanowano spotkania z prof. Marianem Kisielem – poetą, badaczem literatury, który opowie o życiu i twórczości poetki, występ Barbary Wierzbickiej, która przy akompaniamencie Jacka Stawiarskiego zaśpiewa piosenki do wierszy Poświatowskiej, a także spotkanie z mieszkającym na Ukrainie Włodzimierzem Harmatiukiem, który od kilkunastu lat tłumaczy poezję Haliny Poświatowskiej na język ukraiński.

11 października, w 50. rocznicę śmierci poetki, na jej grobie na cmentarzu św. Rocha zostaną złożone kwiaty. Przed południem nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Halinę Poświatowską na budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego. Tego samego dnia w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej po raz pierwszy zaprezentowane zostaną eksponaty pozyskane w 2017 roku przez Muzeum Częstochowskie. Są to niepokazywane dotąd dokumenty (niektóre z własnoręcznymi zapisami Haśki) i fotografie z lat 50. i 60. XX wieku. Do oglądania przedmiotów związanych z poetką zaprasza też, w ramach dnia otwartego w szkolnym muzeum, Szkoła Podstawowa nr 8 im. H. Poświatowskiej.

Także w środę w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk, inspirowanego twórczością Haliny Poświatowskiej oraz promocja książki Kaliny Słomskiej i Zbigniewa Mygi „Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach”.

Przedłużeniem rocznicowych działań będzie propozycja Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie 12 października odbędzie się wieczór poetycko-muzyczno-filmowy dla miłośników twórczości Haliny Poświatowskiej. Podczas spotkania utwory muzyczne wykona Michał Ostalski, a wiersze poetki zinterpretuje aktor częstochowskiego Teatru Adam Hutyra. Całość rozpocznie się od premierowej prezentacji etiudy filmowej „Ławeczka Haliny”, zrealizowanej przez Roberta Jodłowskiego.

Halina Poświatowska (z domu Myga) urodziła się 9 maja 1935 r. przy ul. 7 Kamienic w Częstochowie. Na jej życiu zaciążyła nabyta w dzieciństwie poważna choroba serca, która doprowadziła też do przedwczesnej śmierci.

Poetka zadebiutowała w grudniu 1956 r. na łamach "Gazety Częstochowskiej" wierszami "Szczęście" i "Człowiek z Annapurny". Dzięki opiece prof. Juliana Aleksandrowicza udało jej się rozwinąć talent poetycki, ale również wyjechać na operację serca do Stanów Zjednoczonych. Skomplikowany zabieg na otwartym sercu pozwolił jej przeżyć jeszcze 9 lat.

W tym czasie wydała m.in. zbiory wierszy pt. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk". W jej twórczości przeplatają się motywy kruchości życia, miłości i śmierci, a także portrety kobiet pragnących miłości i świadomych przemijania.

Zmarła 11 października 1967 r. w Warszawie w wieku 32 lat, po drugiej operacji serca. Została pochowana na częstochowskim cmentarzu św. Rocha


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się