Czwarty i piąty dzień seminarium „Biblioteka Nowa” 2019: Norymberga, Zwickau, Chociebu
Podczas czwartego dnia seminarium „Biblioteka Nowa” 2019 bibliotekarze zobaczyli trzy niemieckie biblioteki: publiczne w Norymberdze i w Zwickau oraz uniwersytecką w Chociebużu (Cottbus).
Biblioteki w Norymberdze i Zwickau łączą w swojej architekturze tradycję z nowoczesnością. Gmach biblioteki w Norymberdze został nadbudowany nad starymi murami średniowiecznej kamienicy. Nowoczesny budynek główny jest połączony ze starą częścią klasztorną, która wyposażona w piękny dziedziniec, obecnie z kawiarnią dla czytelników, znakomicie realizuje zadania wielofunkcyjnej biblioteki miejskiej. W skarbcu biblioteki norymberskiej przechowywane są zabytkowe księgi z IX wieku, a pierwsze świadectwo wypożyczenia książki pochodzi z wieku XIII.
Biblioteka Publiczna w Zwickau znajduje się w dawnym spichlerzu. Niemal zrujnowany budynek przywrócono do użytku i przeznaczono na potrzeby książnicy. Trzypoziomowy gmach posiada wysoki strych (także wielopoziomowy), w konstrukcji którego zachowały się wsporniki i elementy więźby z XV w. Wnętrze budynku zostało przebudowane, przystosowane do potrzeb placówki. Powstała piękna i zarazem funkcjonalna biblioteka o powierzchni 3,7 tys. m2.
Biblioteka Uniwersytetu Technicznego w Chociebużu jest z kolei przykładem architektury awangardowej. Siedmiokondygnacyjny budynek o opływowych kształtach (taki sam wolny dostęp z każdej strony) skonstruowany na bazie betonu i żelaza otoczony szklaną fasadą pokrytą literami alfabetów całego świata spełnia wiele funkcji. Znajdziemy tu wypożyczalnie, czytelnie, mediatekę, sale wykładowe, konferencyjne itp. Budynek zaprojektowany został przez biuro architektoniczne Herzog & de Meuron z Bazylei. Bibliotekę można znaleźć w rankingach najbardziej interesujących architektonicznie obiektów naukowych.