Czwarty i piąty dzień seminarium „Biblioteka Nowa” 2019:

Czwarty i piąty dzień seminarium „Biblioteka Nowa” 2019:

Czwarty i piąty dzień seminarium „Biblioteka Nowa” 2019: Norymberga, Zwickau, Chociebu

Udostępnij

Podczas czwartego dnia seminarium „Biblioteka Nowa” 2019 bibliotekarze zobaczyli trzy niemieckie biblioteki: publiczne w Norymberdze i w Zwickau oraz uniwersytecką w Chociebużu (Cottbus).

Biblioteki w Norymberdze i Zwickau łączą w swojej architekturze tradycję z nowoczesnością. Gmach biblioteki w Norymberdze został nadbudowany nad starymi murami średniowiecznej kamienicy. Nowoczesny budynek główny jest połączony ze starą częścią klasztorną, która wyposażona w piękny dziedziniec, obecnie z kawiarnią dla czytelników, znakomicie realizuje zadania wielofunkcyjnej biblioteki miejskiej. W skarbcu biblioteki norymberskiej przechowywane są zabytkowe księgi z IX wieku, a pierwsze świadectwo wypożyczenia książki pochodzi z wieku XIII.

 

Biblioteka Publiczna w Zwickau znajduje się w dawnym spichlerzu. Niemal zrujnowany budynek przywrócono do użytku i przeznaczono na potrzeby książnicy. Trzypoziomowy gmach posiada wysoki strych (także wielopoziomowy), w konstrukcji którego zachowały się wsporniki i elementy więźby z XV w. Wnętrze budynku zostało przebudowane, przystosowane do potrzeb placówki. Powstała piękna i zarazem funkcjonalna biblioteka o powierzchni 3,7 tys. m2.

Biblioteka Uniwersytetu Technicznego w Chociebużu jest z kolei przykładem architektury awangardowej. Siedmiokondygnacyjny budynek o opływowych kształtach (taki sam wolny dostęp z każdej strony) skonstruowany na bazie betonu i żelaza otoczony szklaną fasadą pokrytą literami alfabetów całego świata spełnia wiele funkcji. Znajdziemy tu wypożyczalnie, czytelnie, mediatekę, sale wykładowe, konferencyjne itp. Budynek zaprojektowany został przez biuro architektoniczne Herzog & de Meuron z Bazylei. Bibliotekę można znaleźć w rankingach najbardziej interesujących architektonicznie obiektów naukowych.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się