Jedność - Wakacje z książkami
czytamwdomu – książki poleca Wojciech Chmielarz

czytamwdomu – książki poleca Wojciech Chmielarz

czytamwdomu – książki poleca Wojciech Chmielarz

Udostępnij

Lubimyczytac rozpoczyna akcję #czytamwdomu #kupujeksiazki. Czytanie to doskonałe lekarstwo na bolączki dzisiejszego świata. Co więcej, jako czytelnicy możemy uratować rynek książki, promując czytanie jako sposób na przetrwanie trudnych czasów. Dziś lekturę użytkownikom lubimyczytać.pl poleca Wojciech Chmielarz.

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach epidemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku epidemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki planujemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl, którzy będą polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Nasz cykl otwiera Wojciech Chmielarz, który podczas epidemii wyjątkowo aktywnie działa w internecie. Na swym profilu na Facebooku publikuje kolejne odcinki powieści – jest to rodzaj literackiej zabawy, którą pisarz przygotowuje specjalnie dla czytelników, „aby oderwać myśli od pandemii”. Autor bierze również udział w spotkaniach autorskich online. Przeczytajcie, jakie książki jego zdaniem okażą się pomocne podczas przymusowego zamknięcia w domu.

Książki na czas epidemii poleca: Wojciech Chmielarz

No to mamy czas kwarantanny, kiedy trzeba (w każdym razie ci, którzy mogą sobie na to pozwolić) siedzieć w domu. Większość z nas ma pewnie przygotowany na taki moment swój własny, indywidualny „stosik wstydu”. Problem polega na tym, że żeby mieć szansę się z nim zmierzyć, trzeba wcześniej jakoś zająć nasze potomstwo. I dlatego chciałem dzisiaj polecić Państwu serię kryminałów dla dzieci Marty Guzowskiej „Detektywi z Tajemniczej 5”.

Do tej pory opublikowano cztery części. To „Zagadka zaginionej Kamei”, „Zagadka grobu wampira”, „Zagadka królowej myszy” i „Zagadka zbuntowanego robota”. Bohaterami są nastolatkowie Anka i Piotrek, którym towarzyszy mała siostra Piotrka, Jaga, a także sympatyczny szczur Sherlock.

Te książki są bardzo fajnie napisane. Język jest staranny, literacki, ale dostosowany do młodego czytelnika. Prawie każdy rozdział kończy się zagadką, której rozwiązanie znajdziemy w dalszej części opowieści. To element, który angażuje dzieciaki i zachęca do poznania ciągu dalszego. Same zagadki kryminalne są ciekawe, zabawne i sprytnie przemyślane. A jako wisienka na torcie, nienachalnie przemycona warstwa edukacyjna. Każda część ma około 150 stron z ilustracjami (nota bene pięknymi), więc jest to objętość odpowiednia dla dzieci. Książki nie są ani za krótkie, ani za długie.

Co mogę więcej powiedzieć – szczerze polecam. I dla dzieci do samodzielnego czytania, i do czytania wraz z nimi na głos. U mnie w domu wszyscy czekamy na kolejną część.

Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz – uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy kryminalnych. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz” (2012), „Farma lalek” (2013), „Przejęcie” (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018); cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015) i „Zombie” (2017); postapokaliptycznej powieści „Królowa głodu” (2014) oraz thrillerów psychologicznych – „Żmijowisko” (2018) oraz „Rana” (2019). Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego, Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników. „Żmijowisko” zdobyło tytuł Książki Roku 2018 w kategorii Kryminał, sensacja, thriller w Plebiscycie Książka Roku lubimyczytać.pl. Na podstawie tej powieści powstał serial dla Canal+. Obecnie pisarz pracuje nad nową powieścią – szczegóły na oficjalnym profilu autora na Facebooku.

Fot. pisarza: Wojciech Rudzki


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się