„Czytanie wzmacnia” - ogólnopolska akcja Noc Bibliotek

„Czytanie wzmacnia” - ogólnopolska akcja Noc Bibliotek

„Czytanie wzmacnia” - ogólnopolska akcja Noc Bibliotek

Udostępnij

Już jutro pod hasłem „Czytanie wzmacnia” odbędzie się ogólnopolska akcja Noc Bibliotek. Udział zgłosiło 1300 bibliotek z całej Polski, w tym ponad 70 z Warszawy, wciąż dołączają kolejne.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z bibliotek jako otwartych, najbliższych, najbardziej demokratycznych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi. Trudny czas pandemii przypomniał, jak biblioteki są ważne i potrzebne – kierujemy wspólnie na nie światło, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca.

 

W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra online „Czytanie wzmacnia” z 24 zadaniami „wzmacniającymi” uczestników w czterech kategoriach: relacje, zdrowie, wiedza, wyobraźnia, nocą 9 października dostępna na: nocbibliotek.pl/gra, a także: spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, mecze literackie wzmacniające kibiców, nocowania w bibliotece, speed datingi z książkami i ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych, zwiedzanie magazynów i poszukiwanie skarbu, pokazy filmowe ekranizacji, silent disco i potańcówki między regałami, słowotwórcze warsztaty międzypokoleniowe, maratony komiksowe i czytelnicze, łasuchy literackie.

 

9 października o 19.00 – uroczysta inauguracja akcji w nowej bibliotece MDM w Warszawie (ul. Marszałkowska 55/73), prowadzona przez Katarzynę Stoparczyk i Macieja Orłosia, z udziałem twórców, transmitowana do bibliotek.

Udział zapowiedzieli m.in. Grzegorz Kasdepke, Igor Brejdygant, Zuzanna Orlińska, Marcin Kozioł, Rafał Witek, Joanna Mueller, której wiersz napisany z tej okazji Co to za tuba, co to za wzmacniacz? przeczytamy wspólnie ze sceny.

Jako wstęp, o 17.30 - warsztaty słowotwórcze „DoMowy – rodzinne historie o słowach” dla rodzin z dziećmi (w wieku 3-7 lat) z Kasią Stoparczyk i Hanną Kotowską. Bilet wstępu to słówko wymyślone przez dziecko. Miejsce: biblioteka MDM.

O 20.00 – prowadzone przez Adama Struga z kapelą spotkanie śpiewacze z jego piosenkami do wierszy poetów międzywojnia, m.in. Juliana Tuwima i Bolesława Leśmiana. Utwory skonstruowane są tak, by uczestnicy mogli je śpiewać wspólnie z autorem. „Jest to w dużej mierze muzyka do tańca, uprasza się więc publiczność, by się nie powstrzymywała”

O 21.00 – spotkanie z Malcolmem XD – bestsellerowym, najbardziej nieznanym autorem w Polsce, którego książki wzmacniają przez śmiech Polaków w pandemii, jak mało które.  Prowadzenie: Maciej Orłoś. Miejsce: biblioteka MDM.

 

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się