CzytanieRządzi w Domu Literatury

CzytanieRządzi w Domu Literatury

CzytanieRządzi w Domu Literatury

Udostępnij

Cykl spotkań czytelniczych dla dzieci #CzytanieRządzi w Domu Literatury powraca w 2024 roku w poszerzonej formule. Dzięki zaangażowaniu Dzielnicy Śródmieście, m.st.
Warszawy, oprócz otwartych poranków z udziałem autorów literatury dziecięcej, organizowane będą popołudniowe spotkania dla grup zorganizowanych.

W nowym roku Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st Warszawy oraz Fundacja Powszechnego Czytania kontynuują cykl spotkań czytelniczych dla dzieci. To dalszy ciąg działań pod hasłem #CzytanieRządzi, ogólnopolskiej kampanii poświęconej czytelnictwu, który pokazuje nieustające zaangażowanie samorządu warszawskiego w istotną kwestię promocji czytania oraz realizację deklaracji, którą podjęła Unia Metropolii Polskich i przedstawiciele jej członkowskich miast.

Kontynuacja tego cyklu przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy potwierdza potrzebę i słuszność konsekwentnego podejmowania takich inicjatyw, co może być wzorem i inspiracją dla innych miast, gmin i samorządów. Działania lokalnych władz na rzecz promocji czytania wśród mieszkańców, przez zapraszanie do udziału w kulturze książki – co ważne – także osób nieczytających i wykluczonych jest bardzo istotne dla naprawy stanu czytelnictwa. Należy pamiętać o wskazywaniu pożytku z czytania, a także zachęcaniu do korzystania z publicznych bibliotek, czyli darmowych zasobów, które oferuje miasto, co też podkreśla samorząd warszawski.

Jesienny cykl spotkań "CzytanieRządzi" pokazał, że mieszkańcy potrzebują proczytelniczych inicjatyw i chętnie w nich uczestniczą. Jako samorząd, bardzo chcemy i powinniśmy to zainteresowanie utrzymywać i docierać z nimi jeszcze szerzej, wspierając w tym też działania bibliotek publicznych w Śródmieściu, które dziś otwarte są na czytelników – wskazuje Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ich celem jest stworzenie przyjaznej atmosfery, która pomoże w zaprzyjaźnianiu najmłodszych z książką, przez czytanie fragmentów tekstów, rozmowy i zabawy plastyczne skupione wokół ulubionych dziecięcych bohaterów literackich. Kluczowym punktem spotkań jest obecność najbardziej znanych twórców literatury dla dzieci. Dotychczas zajęcia te odbywały się w sobotnie poranki w Domu Literatury w Warszawie. W 2024 roku będą organizowane dwa razy w miesiącu – w soboty, tak jak dotychczas, pod hasłem "CzytanieRządzi o Poranku", w otwartej dla wszystkich formule. Oprócz tego we wtorki, w spotkaniach "CzytanieRządzi Po Południu" będą mogły wziąć udział grupy zorganizowane – podopieczni wraz z wychowawcami.

Naszym marzeniem, a zarazem długoterminowym celem jest, aby każde dziecko w Polsce miało dostęp do książek i mogło uczestniczyć w kulturze książki. Dlatego zależało nam na rozszerzeniu dotychczasowej formuły czytelniczych spotkań dla najmłodszych – w taki sposób, by mogły w nich uczestniczyć także dzieci, które będą przyprowadzane przez opiekunów. Zależy nam na dotarciu również w taki sposób – rodzice nie zawsze mają pomysł czy czas, by przyprowadzić swoje dziecko – mówi Marynia Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.


Zeszłoroczne spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. W sobotnich porankach poświęconych czytaniu wzięło udział ponad 500 młodych uczestników. Ich gośćmi byli m.in. Grzegorz Kasdepke, Zofia Stanecka, czy Joanna Jagiełło. Tegoroczną edycję cyklu rozpoczną spotkania z Edytą Jungowską – w najbliższą sobotę i wtorek. W kolejnych tygodniach odbędą się poranki i popołudnia z udziałem pisarzy, ilustratorów, a także aktorów. W tym możemy liczyć na obecność m.in. Agaty Romaniuk, Marianny Oklejak, a także szwedzkiej autorki Sary Lundberg. Szczegóły nadchodzących spotkań będą na bieżąco aktualizowane na stronie FPC (www.fpc.org.pl/spotkania).

W wychowywaniu młodych czytelników pierwszym krokiem jest zainteresowanie książką, a następnie ważne jest wypracowanie nawyku czytania. To umiejętność, którą nabywamy i rozwijamy, stąd warto wpierać – przede wszystkim wśród dzieci – chęć sięgania po lekturę. Badania pokazują, że czytanie dla przyjemności wśród uczniów ma większy wpływ na ich sukces edukacyjny niż pochodzenie socjoekonomiczne. Dlatego tak istotne jest zaangażowanie samorządów w proczytelnicze działania, zwłaszcza z myślą o tych, którzy dostęp do książek mają szczególnie utrudniony, tak jak w przypadku dzieci ze świetlic środowiskowych. To głównie do nich skierowane jest zaproszenie do udziału w czytelniczych popołudniach.

Sobotnie spotkania z najpopularniejszymi autorami literatury dziecięcej w Domu Literatury zgromadziły dotychczas wielu młodych czytelników. To odpowiednie miejsce, w którym poczuć można miłość do książek. Poranki dla dzieci i rodziców doskonale wypełniły kalendarz organizowanych u nas spotkań, obok wielu wydarzeń dla dorosłych. Nowa inicjatywa w postaci grupowych spotkań po południu, będzie kolejnym, słusznym dodatkiem – zaznacza Anna Hejman, Dyrektor Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej.

Spotkania odbywać się będą w Auli Domu Literatury w Warszawie, ul Krakowskie Przedmieście 87/89.
Wzięcie udziału w wydarzeniach możliwe jest po wcześniejszym zgłoszeniu udziału na adres e-mail:
poranki@fpc.org.pl. O możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegóły: https://fpc.org.pl/spotkania


Organizatorzy cyklu: Fundacja Powszechnego Czytania, Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy
Partner: Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej
Miejsce spotkań cyklu: Aula Domu Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
Terminy i godziny spotkań: soboty 11:00-13:00, wtorki 15:00-17:00; aktualny harmonogram spotkań
oraz nazwiska gości będą umieszczone i aktualizowane na stronie organizatora

(Informacja nadesłana)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się