Czytobus wyruszył w Polskę!

Czytobus wyruszył w Polskę!

Czytobus wyruszył w Polskę!

Udostępnij

Wystartowała największa ogólnopolska trasa warsztatów czytelniczych dla dzieci. „Mała książka w drodze” odwiedzi ponad 150 miejscowości w całym kraju.

Wystarczyła godzina, by osiągnąć zakładany limit zgłoszeń. Gdy zamykano rejestrację, zainteresowanie niemal dziesięciokrotnie przerastało oczekiwania. Druga edycja animacji czytelniczych „Mała książka w drodze” już trwa, zainaugurowana symbolicznym wyruszeniem „czytobusa” w Polskę.

Warsztaty są organizowane przez Instytut Książki jako część kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, czyli największego programu bookstartowego w Europie.

O co w tym chodzi

–  Cel projektu jest prosty: dotrzeć do jak największej liczby dzieci, by w nieoczywisty, angażujący sposób zainteresować je książkami i czytaniem – mówi Gabriela Dul z Instytutu Książki.

Jak to osiągnąć? By poszerzać czytelniczą mapę Polski trzeba konsekwencji i kilku połączonych ze sobą kroków.

Zaproszenie do biblioteki. To właśnie tam odbywają się warsztaty. Dla wielu dzieci to pierwsza okazja do odwiedzenia pobliskiej biblioteki i przekonania się, że książki są na wyciągnięcie ręki. Biblioteki nie są już kojarzone z nudą. To coraz częściej nowoczesne centra kultury, w których – jak przekonują się uczestnicy – można dobrze się bawić.

Odnajdywanie frajdy w czytaniu. Ważne, by dzieci kojarzyły książki z dobrą zabawą, radosną atmosferą i mogły odkrywać społeczny wymiar czytania. Właśnie dlatego warsztaty czytelnicze organizowane w ramach trasy „Mała książka w drodze” są prowadzone przez doświadczonych animatorów i animatorki, którzy zarażają entuzjazmem i ożywiają literackie opowieści. Pokazują dzieciom, że przeżywanie historii z książek jak własnych, dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.

– Kiedy stajemy przed grupą dzieci, naszym jedynym zadaniem jest pokazać to, co już znajduje się w książce, wydobyć z niej magię – mówi Mateusz Świstak, edukator od lat współpracujący z Instytutem. – Chcemy przez to zachęcić do ponownego odwiedzenia biblioteki i sięgania po kolejne tytuły.

Podtrzymywanie zainteresowania. Warsztaty są prowadzone wokół książek, które w ramach programu „Mała książka – wielki człowiek” dzieci otrzymują za darmo: Tyci, tyci autorstwa Doroty Gellner i Joanny Kłos, Krasnal w Krzywej Czapce Wojciecha Widłaka i Oli Krzanowskiej oraz Wnuczka antykwariusza Justyny Bednarek i Emilii Dziubak.

Prowadzący przygotowują scenariusze w oparciu o pozycję odpowiednią dla jednej z trzech grup wiekowych uczestników: 0-3, 4-6 lub 7-9 lat. Po zabawie i odkryciu społecznego wymiaru czytania, dziecko ma szansę kontynuować książkową przygodę wraz z opiekunami. Właśnie temu służy wyprawka czytelnicza, którą dzieci otrzymują od Instytutu.

Jak to działa

Wszystkie warsztaty są bezpłatne i odbywają się w bibliotekach publicznych. Biblioteki, które są zainteresowane zorganizowaniem spotkań czytelniczych, biorą udział w naborze organizowanym przez Instytut Książki. Podczas rekrutacji szczególnie istotne jest to, by „Mała książka w drodze” dotarła do każdej części kraju, zwłaszcza do małych miejscowości i bibliotek, w których warsztaty nie były organizowane w poprzedniej edycji.

Zapisy na warsztaty prowadzą biblioteki, aktywnie współpracując z lokalnymi przedszkolami i szkołami. Miejscowości, do których dotrze „Mała książka w drodze” podczas wiosennej edycji, można znaleźć na stronie www.wielki-czlowiek.pl.

Rola Instytutu Książki

„Mała książka w drodze” to trasa warsztatów czytelniczych zainicjowana, koordynowana i finansowana przez Instytut Książki. Poza naborem bibliotek, Instytut odpowiada za koncepcję projektu, nadzoruje przygotowanie scenariuszy spotkań z dziećmi, zapewnienie animatorów prowadzących warsztaty i wyposaża uczestników i uczestniczki w pakiety czytelniczych prezentów.

Choć trasa nie obejmuje wszystkich bibliotek publicznych, Instytut udostępnia narzędzia do tego, by biblioteki same mogły zorganizować warsztaty czytelnicze w swoich siedzibach. Scenariusze książkowych animacji są bezpłatnie udostępniane na stronie projektu do dyspozycji bibliotek, szkół, promotorów i promotorek czytelnictwa.

Wnioski

Działania proczytelnicze wśród najmłodszych cieszą się wielkim zainteresowaniem i przynoszą rezultaty. Ubiegłoroczna trasa zgromadziła 2,5 tysiąca uczestników i uczestniczek. Wszystko wskazuje na to, że frekwencja wiosennej edycji będzie znacznie większa.

Pozytywny wpływ warsztatów potwierdzają opiekunowie. W badaniach przeprowadzonych przez ABR Sesta, 3 na 4 respondentów przyznało, że działania zachęciły ich do częstszych odwiedzin w bibliotece.

Ogromne zainteresowanie projektem (w naborze zgłosiło się 1207 bibliotek publicznych) sprawia, że trasa będzie kontynuowana.

 Szerszy kontekst

Trasa warsztatów czytelniczych „Mała książka w drodze” jest częścią kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, największego w Europie programu bookstartowego.

Całoroczne działania realizowane w ramach projektu obejmują szeroki zakres aktywności proczytelniczych, m.in. wyposażanie dzieci w wyprawki książkowe, warsztaty dla najmłodszych, szkolenia kierowane do czytelniczych aktywistów (w tym położnych i animatorów) oraz ogólnopolską kampanię medialną.

Więc informacji o działaniach znajduje się na stronie internetowej www.wielki-czlowiek.pl.

Zobacz trailer:

Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: https://instytutksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się