Debata „Literatura w czasach woj ny na Ukrainie"

Debata „Literatura w czasach woj ny na Ukrainie"

Debata „Literatura w czasach woj ny na Ukrainie"

Udostępnij

30 października podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® odbędzie się debata „Literatura w czasach wojny na Ukrainie" przygotowana przez Wydawnictwo ANAGRAM. Wezmą w niej udział: dr Ryszard Kupidura, dr Joanna Kapica Curzytek, dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, Nadiia Moroz-Olshanska, Ołeksandr Kłymenko. Gośćmi, którzy wystąpią online będą: Ivan Baidak, Ołeh Polakow. Debata będzie nie tylko rozmową o literaturze i wojnie, ale także realnym wsparciem Ukraińców, przyjaciół i autorów, którzy walczą na froncie, w obronie terytorialnej.

Kiedy po raz pierwszy zamieszczaliśmy informację o debacie, nie wiedzieliśmy jeszcze, że zdarzy się cud. Dziś możemy potwierdzić, iż po półtoramiesięcznej walce o udział pisarza Bohdana Kołomijczuka w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, pisarz 29 i 30 października będzie podpisywał książki, między innymi  przy stoisku Wydawnictwa ANAGRAM, a także weźmie udział w debacie „Literatura w czasach wojny na Ukrainie". Sam pisarz jeszcze nie dowierza, że się udało!

Jak poinformowała Magdalena Koperska z Wydawnictwa ANAGRAM - planowaliśmy literackie tournée autora po Polsce. Czytelnicy w wielu miastach czekali na spotkania, które już nie miały się odbyć. Rozmawialiśmy z Bohdanem o planie promocyjnym i jego udziale w targach książki, w poznańskim mieszkaniu Ryszarda Kupidury, tłumacza. Było to…tydzień przed okrutną wojną. Z pisarza Bohdan stał się żołnierzem Obrony Terytorialnej Ukrainy. Jednak, nawet z okopów nie przestaje byś pisarzem. Nawet w okopach pisze kolejną książkę. Ogłosił to w swoich mediach społecznościowych właśnie 27 września… Dla niego, dla nas wszystkich jego udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, ma wymiar metafizyczny. Będzie mógł nie tylko spotkać się z czytelnikami, porozmawiać o literaturze, ale także pobyć z ludźmi - przyjaciółmi, którzy, choć tylko na dwa dni, dadzą mu poczucie normalności. Wróci do Ukrainy, wzmocniony, by dalej walczyć o swój kraj.

Bohdan Kołomijczuk – ukraiński pisarz. Urodził się w 1984 roku, niedaleko Ostroga. Absolwent Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (2006). Jest znanym na Ukrainie autorem kryminałów retro oraz powieści historyczno-fantastycznych. W 2013 roku Kołomijczuk za powieść "Ludwisarz. Igrzyska wielmożnych" otrzymał prestiżową nagrodę „Koronacja Słowa”. W 2021 roku powieść Ekspres do Galicji znalazła się na liście nominowanych do Nagrody Lwowa – miasta literatury UNESCO.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się